| Ald527893 a întrebat:

Bună TPU!
Cum să scap de timiditate sau măcar să mai reduc din ea?
Cu persoanele pe care le cunosc cum ar fi colegii de clasă pot spune cu încredere că nu sunt timidă,vorbesc clar.În schimb,cu persoanele necunoscute sau mai puțin necunoscute,sunt foarte încordată, nu-mi găsesc cuvintele.
Și vreau să spun că această timiditate îmi cauzează, nici prieteni nu-mi pot face.
Vă rog să-mi dați câteva sfaturi pentru a reuși sa nu mai fiu așa.
App: am 16 ani
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Timiditatea apare ca lipsa de incredere in prorpia-ti persoana, rusinea ca nu ai cunostinte suficiente si iti este teama sa vorbesti, ca sa nu te faci de ras samd.
Unul din sfaturile puternice ca sa-ti cresti increderea in tine, este sa pui mana serios pe carte si sa citesti tot ce-ti pica in mana, ca sa-ti dezvolti cunostintele generale.
Alt sfat este sa inveti pe rupte la scoala, ca profesorii si colegii sa te admire si sa-ti vorbeasca, motiv pentru care vei atrage privirile si prieteniile altora, deci timiditatea dispare, fiindca colegii vor vorbi tot timpul cu tine/

| ncristian7805 a răspuns:

Aici depinde de mai multi factori, in mare parte iti recomand sa ii dai inainte doar, spune ce ai de spus, fa ceea ce doresti, si cam asta ar fi in mare parte. Si cel mai important sa nu te lasi afectata de ce vor spune ceilalti cand te vad mai timida, trebuie sa iti pese decat de propia opinie si parere despre tine.

| dariaflorina a răspuns:

Timiditatea apare că nu ai încredere în tine, și simți că te ai face de râs și că nu te ar înțelege persoanele pe care nu le cunoști. Este ceva normal sa fii cu persoanele apropiate mai vorbăreață și cu cele necunoscute mai puțin, până când te acomodezi cu ele.