| blackheart26 a întrebat:

Bună TPU! Dacă am depus dosarul de alocație în octombrie la început și am primit alocația în luna aia, iar eu am făcut 18 ani pe 25 octombrie. Îmi vine alocația pe luna asta prin poștă sau pe card? Am dat IBAN-ul dar nu știu dacă îmi vine sau nu prin poștă.

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

E posibil ca cererea pe care ai depus-o să intre în vigoare abia de luna asta. Adică nu cred că are cum să se aplice pentru alocația din octombrie dacă tu ai depus cererea în octombrie.

Din ce înțeleg eu de la tine, ai depus cerere să primești banii în contul personal (IBAN). Adică în cererea aia poți bifa dacă vrei prin mandat poștal sau în cont personal (e o diferență între cont personal și cont de card, pentru că la card trebuie să depui și extrasul de cont - nu știu de ce că mi se pare stupid, dar asta pare să fie situația).

Deci depinde de ce ai bifat tu în cererea aia. Dacă-ți vine tot prin poștă luna asta, și tu vrei să vină în contul tău, atunci recomand să mai depui o cerere și să completezi cu atenție, să fie contul personal bifat și nimic altceva.