| AllleAlllexandra a întrebat:

Buna TPU happy!
Daca merg la stiinte sociale din ce materii am sa dau teza si ce as putea sa ajung daca termin liceul cu acest profil?

9 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună.
Eu sunt la științe sociale.
Osă dai teză la franceză, română, geografie sau istorie (trebuie să alegi).
Și poți deveni : psiholog,avocat, asistent social, profesor de economie, sociologie, logică.

| AllleAlllexandra explică (pentru mimiwewem):

Nu cumva la engleza se da teza? eu la engleza stiu ca dai teza.

| mimiwewem a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

La engleză? Nici o șansă.
La științe sociale faci doar 2 ore pe săpt de engleză. Deci, nu! (eu intru în clasa a 12 acum și nu am dat niciodată teză la engleză )
La filologie s-ar putea să fie teză la engleză.[scuze repetările]

| BubbleWhitee a răspuns:

Da...avocată,psiholog și tot ceea ce constă în relații cu publicul, de aceea este și socialhappy Din ce materii dai, nu știu să îți spun, dar sper că te-am ajutat oricum.

| AllleAlllexandra explică:

As putea sa ajung avocata? Intreb asta deoarece asta as dori sa ajung happy

| AllleAlllexandra explică:

Bine acum depinde poate si de orasul in care locuiesti sau liceul la care esti..cu atatea raspunsuri diferite mai bine astept sa vad din ce am sa dau teza...

| andre12345 a răspuns:

Vei da teza din istorie/geografie, romana, engleza. Dar la bacalaureat, probele obligatorii vor fi istorie, romana si la alegere una din materiile de baza ale profilului ( pe a 9-a vei studia logica, a 10-a psihologia, a 11-sociologia + economia, a 12-a filozofia). Este un profil frumos si nu prea stresant. Succes!

| AllleAlllexandra explică (pentru andre12345):

La bac o sa dau din istorie? Si nu pot sa dau din geografie in loc de istorie?

| andre12345 a răspuns:

Se da teza si la engleza! Si eu am fost la profil de stiinte sociale, cu 3 ore de engleza pe saptamana. La bacalaureat proba obligatorie este istoria, iar geografia poti sa o alegi ca si a 3-a proba