| OMGZombiesEverywhere a întrebat:

De ceva timp am observat ca "prietenele" mele din clasa, genul de fete care au avut iubiti de la 8 ani,au inceput sa-mi reproseze ca sunt imatura,din urmatoarele motive: ma uit la si desenez anime,am comis "oribila crima" de a recunoaste deschis ca in mometul de fata nu ma intereseaza baietii sau relatiile, nu ma dau cu tone de machiaj, uneori folosesc voci amuzante(care,oricum,nu sunt adresate lor), sunt cu un an ma mica decat toata lumea. Imi amintesc ca odata am desenat niste chestii dragute pe tabla(mere ucigase,nori cu ochi mari, mancare u dinti ascutiti xD) si imediat au sarit cu gura pe mine. Mentionez ca am 13 ani, nu am avut iubiti(sau iubite) si nu sunt "tipa de gasca" (cu alte cuvinte, sunt handicapata din punct de vedere social). Vi se pare ca "prolema mea mintala" e atat de grava?

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Am intalnit si eu persoane de genul asta la un moment dat, acum ceva ani. Esti perfect "normala" pentru varsta pe care o ai, nu ai nevoie sa "te maturizezi" la 13 ani, cand esti inca la granita dintre copilarie si adolescenta. Si oricum, ele nu-s mature fiindca au prieteni sau fiindca au renuntat sa se uite la desene sau sa desfasoare alte activitati de felul acesta. Pe langa asta, este al naibii de plictisitor sa fii "matur". Continua sa faci ceea ce iti place, comporta-te fara constrangeri, nu mai asculta asemenea persoane, eventual incearca sa gasesti pe cineva cu aceleasi ocupatii ca si tine (exista multe persoane cu o varsta mai mare decat a ta care sunt fani anime), iar atunci cand va veni vremea, poate iti vei face si tu un prieten, daca doresti. Eu am aproape 18 ani si sunt aproximativ ca tine, uneori. Stai linistita, nu ai nicio "problema mintala". Iar partea cu sociabilitatea se va rezolva cu timpul, pe masura ce treci prin anumite situatii. Era exact la fel la varsta ta, din punctul asta de vedere, iar acum am scapat cam 80% de problema aceasta.

| PrecioussGirl a răspuns:

Cu siguranta nu tu esti cea cu probleme, ci ele.
poate chiar ai talent la desen. asta iti place tie sa faci si care e problema?
am impresia ca sunt genu de fete pline de fite si vor sa arate ca alea de 20 de ani.;-j lasa-le. cu cat incepi sa te machiezi mai tarziu cu atat mai bine.
si eu am 17 ani si chiar nu stau sa umblu dupa baieti iar acest subiect nu ma preocupa laughing) si care e faza? cand o veni momentul si sa intalnesc un baiat CALUMEA atunci da. m-am lecuit de baieti nesimtiti, mincinosi si care vor sex si sa profite.
deci sfatul meu: lasa-le pe ele. conteaza sa faci ce iti place tie si sa iti alegi fete cu care sa ai cat mai multe in comun.

| măcheamăăăî a răspuns:

Doamne fereste! Cum sa fie o "problema mintala"? laughing Asa e felul tau de a fi, nu vad ce e rau in asta. Spune-le "prietenelor"tale sa-si vada de iubitii, machiajurile, fitele lor pentru incearca sa para mai mature decat sunt.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

laughing
Nu e nici o problema.
Esti absolut normala.
Ele sunt cele cu probleme laughing.
Prieten de la 8 ani... serios?!
Tare fitoase sunt, si apropo, daca fac chestii din astea nu sunt prietenele tale.
Sunt doar niste fete cu fite care au in cap doar baieti.
Ai timp, mult timp ca sa iti faci prieten.
Stiu fete de genul asta, cel mai bine e sa nu le asculti, fa ce iti place tie - deseneaza.
Nu are nimic daca desenezi, poti ajunge departe cu talentul tau.
Cred ca sunt si geloase, singurul lor talent e sa schimbe baietii ca pe ciorapi, sa se machieze si sa se imbrace provocator... la 13 ani.
Sigur ele au o problema.
Gaseste-ti prietene care sa aiba aceleasi gusturi ca si tine, nu fete care sa-ti spuna ca orice faci e rau sau imatur.
Nu le asculta, doar parerea ta conteaza.
Succes!

| eLPySum a răspuns:

Buna!
Nu ai absolut nici o problema. Esti "perfect" normala varstei tale! Nu te lasa descurajata de "d-soarele" care au avut iubitei de la o varsta frageda si care habar nu au ce e "aia" copilarie!
Este frumos sa desenezi, orice, sa iti eliberezi emotiile prin aceasta arta fascinanta. Sper ca te vei "perfectiona" intre timp, vei invata lucruri noi si vei ajunge sa faci desene extraordinare, si nu numai anime-uri.
E normal sa nu te intereseze baietii la aceasta varsta! Traieste-ti copilaria, deseneaza, sari coarda, viseaza, razi, fugi, profita de acest moment unic din viata ta! Profita de acest moment minunat, splendid si colorat!
Nu te lasa "indobitocita" si manipulata de catre ceilalti! Fii tu dar fa totul cu limita!
Nu ai nici o problema mintala! Be free!

| andrei098 a răspuns:

Dar NU AI NICI O PROBLEMA! iti place sa desenezi si poate desenezi foarte frumos, iar ele sunt geloase pe tine. esti o fata simpla si increzatoare daca nu te dai cu machiaj. Fi Mai Sociala altfel o sa mori singura (glumesc) trebuie sa gasesti doar persoana potrivita. Sper ca Te-am ajutat. Baftaa