| Mynni3 a întrebat:

De la un timp am inceput sa ma cert cu toata lumea mai ales cu profesori de la scoala si cu mama. M-am saturat sa tot imi spuna sa ma schimb comportamental si sa nu mai vb aiurea dar eu nu vreau sa ma schimb. Si nu stiu ce sa ma fac mai ales ca profa de romana i s-a pus pata pe mine si mereu sunt intr-un conflict cu ea imi este frica de ea pentru ca ma poate lasa corigenta si nu as vrea, nu pot sta o secunda fara sa fac ceva in ora ei pur si simplu nu ma pot controla in ora la celelalte ore sunt foarte cuminte dar la ea nu stiu ce se intampla.CE SA FAC SA MA INDREPT? DAU FUNDA happyhappyhappybig grinbig grinbig grin

7 răspunsuri:
| Merilynne a răspuns:

Te inteleg. Eu cred ca e din cauza ca vine vacanta si nu mai ai astampar la ora de romana, exact asa sunt si eu.
Incearca si tu sa-ti ceri scuze la mama ta si sa incerci sa faci si tu ce zice ea, macar o data ca sa vada ca o asculti. Si cu profa de la scoala fa la fel, asteapt-o dupa ore si spune-i ca regreti ce faci in ora si spune-i ca este vina vacantei, ca te gandesti prea mult la ea, da de acum in colo o sa fii linistita si chitita pe treaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te trezesti un pic la realitate si lasi mofturile de copil rasfatat deoparte

| AliGab a răspuns:

Incerca sa te pui in locul lor. Daca ai fi mama ta ti-ar place o fiica ca tine? Daca ai fi profa de romana, ce ai face daca ai avea o eleva care iti face tot timpul probleme si nu invata la materia predata de tine? Iar daca iti place de tine incercand sincer sa fii in locul lor, atunci continua, dar sa nu te miri daca atunci cand vei fi mare vei gasi copii care sa se poarte la fel cu tine, cum te porti tu cu mama ta si cu profesorii tai. Iar daca nu iti place de tine, incearca sa te comporti astfel incat sa iti placa. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La început ne spui „nu vreau să mă schimb", iar apoi „ce să fac să mă îndrept?". Da, te înțeleg, fiindcă și eu am trecut prin asta.

E bine să ai personalitate, dar să asculți și părerile respectabile din jur: dacă cineva te jignește fără să aducă argumente reale sau te critică în neștire de cauză, nu ține cont!
Trebuie să selectezi niște oameni a căror părere să conteze. Începe cu părinții tăi, ei te cunosc cel mai bine și îți pot da sfaturi care să te ajute.

Legat de școală, după mine, trebuie să ai și ceva care să îți permită să le dai replica. Învață bine, răspunde la ore, implică-te în dezbateri. Fii mai amabilă, mai îngăduitoare cu profesorii, nu le răspunde tăios sau că nu ar avea dreptate. Pune întrebări ca și când nu ai fi lămurită de ceva, nu de parcă ai vrea să te cerți cu ei.
Mă gândesc că profa de română are un mod de a preda care te deranjează. Există și profesori mai ciudați, fără calități de pedagogi, iar cu ăștia nu e bine să te pui. Pur și simplu, taci sau răspunde-le ceva de genul „da, așa-i, îmi pare rău". Nu merită să îți strici nota la purtare, mai ales că sunt convinsă că profa ta va aprecia că ai devenit mai docilă.

Baftă și vezi cum te porți!

| christos1234 a răspuns:

Incerci sa fii mai ingaduitoare. te lasi de conflicte. incerci sa te abti sa te controlezi complet. sa stii ce faci inainte de a face ceva..sa fi tot tu da mai buna. te ajuta in viata sa lasi capu plecat fiidnca o sa observi la un moment dat ca nu tu controlezi lumea si altii care trebuie obligatoriu respectatii...Iar in legatura cu mama ta incearca sa o intelegi fa-o sa fie iar o relatie buna intre voi bafta

| Mynni3 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date eu va dau din partea mea la toata LUMEA FUNDA! si sper sa reusesc sa nu mai fiu neastamparata happyhappyhappy:

| MintDots a răspuns:

Aceiasi problema am avut-o si eu in clasa a 8-a. Eram foarte stresata pe baza examenelor si faceam numai prostii. La mine era profesoara de fizica. laughing. Eu una m-am dus dupa ore intr-o zi la dansa si i-am spus fix asa : "Doamna imi cer scuze de comportament. sunt foarte stresata, vin examenele si mi-e frica. Fac tampenii intruna [si am inceput sa plang] "laughing. Daca iti ceri scuze si mai ceri o sansa 100% te va ierta!
Si apropo de mame, eu si acum in clasa a 10a mai sunt in conflicte cu ea, dar sa stii oricat tipa la tine, te cearta, ea e cea mai buna prietena a ta! Si mereu va fi alaturi de tine happy E foarte importanta. eu de obicei cand ma gandesc urat la ea, ma pun in alta situatie. Ce s-ar intampla daca in momentul asta ea nu ar mai fi? Si mi se face rau instantlaughing. Deci incearca sa fi putin mai cuminte si totul va fi bine! Crede-ma, vei trece peste toate astea. :*