| Ancagabriela23 a întrebat:

Buna TPU, de mica sunt pe sistem nervos si ma enervez foarte repede, uneori din lucruri mărunte afecteaza cu ceva daca sunt mai mereu nervoasa?

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Numai un psihoterapeut te va învață sa îți înțelegi emoțiile și sa îți gestionezi stările de furie și cum sa reacționezi in acele momente.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vrei sa spui ca ai un temperamnet coleric, nu ca esti pe "sistem nervos" ca nu ai fost diagnositica cu probleme psihice, nu?
Problema ta se rezolva usor daca inainte sa iti iesi din sarite cuplezi creierasul si gandesti, ca reactia ta poate sa jigneasca, sa ofenseze sau sa provoace o tragedie in fata cui o ai.
Acest gen de comportamnet este specific copiilor razgaiati care nu gandesc si care vor sa obtina cu orice pret, numai ce vor ei.
Evidnet ca mai sunt si cei bolnavi psihic care nu pot fii domoloti decat cu tratament sever sau inchisi in casele de psihiatrie, dar nu cred ca tu esti un asemenea caz.
Asadar, iti sta in putere sa judeci, inainte sa faci crize nervoase si sa te gandesti intotdaeuna daca nu ranesti oamenii si nu faci rau celor pe care ii jignesti sau le impui ce vrei tu.
In felul asta vei invatat sa te auto-controlezi si sa fii un om destept, care va reactiona cu calm si inteligenta, in loc de unul coleric, care este intotdeauna marginalizat si ocolit.

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic până ajungi intr-un colectiv ce va trebui (sau nu) să te suporte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe sistem nervos central sau periferic?hee hee

Da, afectează mult. Gândește-te că nu merită să te enervezi. Detașează-te mai întâi.

| cristimacheama a răspuns:

Recomandarea mea e să mergi la un psiholog, te ajuta foarte tare. Îi spui problemele tale. Și eu mă enervez repede și merg la psiholog, să știi că ajută.

| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Discuta cu un psiholog pe chestia asta te va ajuta să te Cunoști mai bine și sa înveți să te calmezi