| anaaa023 a întrebat:

deci am o mica problema..la scoala altfel o sa ne duca la biserica la spovedit si la impartasit..deci..ati fost la spovedit? cum e? ce trebuie sa fac? am intrebat-o pe doamna profesoara si a zis ca inainte de asta trebuie sa tinem 3 zile post. dar ce mai trebuie sa fac in afara de asta?
p. s. am 12 ani.

Răspuns Câştigător
| onutzaskumpik a răspuns:

Pai trebuie sa spui ce pacate ai facut, dar de obicei te intreaba preotul daca esti copil de exp : 1 Iti faci rugacinea seara? Dar dimineata? 2. Daca injuri, daca barfesti, daca vorbesti de rau, daca ai tinut post... si la urma te mai intreaba ce pacate ai mai facut si dupa accea iti da o rugaciune sa o spui seara si dimineata mergi sa te Impartasesti.

1 răspuns:
| ComatoseWine a răspuns:

NU trebuie sa tii post obligatoriu.Eu am fost de 2 sau 3 ori la spovedit si nu a trebuit sa tin post. Ori trebuie sa spui ce ai facut ori iti pune intrebari, depinde de preot.Atat!