| Justmeandmysmile a întrebat:

am o mica dilema.EU si inca doua colege am hotarat sa tinem toate post si sa mergem luni (18 aprilie) sa ne spovedim si sa ne impartasim si dupa vrem sa mergem la pizza si prin parc, dar profesoara de religie a zis ca ar fi preferabil dupa impartasit si spovedit sa mai tinem post pana duminica Pastelui. E foarte grav daca nu facem asta? Eu as vrea ca sa ramana cum ne-am inteles, la fel si colegele mele si de data viitoare( de Craciun) sa respectam intocmai >regulile

12 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu îi dovedești lui Dumnezeu credința prin spovedanie, mersul la biserică, post etc. Astea sunt aiureli transmise prin viu grai de-a lungul istoriei. Fiecare și-a amestecat incultura să scornească câte o chestie de-asta.

Cu ce te ajută să ții post? Cum te cureți? Poți explica? Normal că nu.

Existența lui Dumnezeu ar putea fi probabilă, însă nici o porcărie din cartea aia numită Biblie nu reprezintă cuvântul lui Dumnezeu sub nici o formă. Stai liniștită, distrează-te. Nu te bate Dumnezeu dacă mănânci pizza, ce naiba, oameni buni?

Baftă

| claudiea79 a răspuns:

Esti copil nu esti obligta de biserica sa tii post.esti in crestere trebuie sa ai alimentatie variata.ti post daca poti si iti permite organismul.batrinii care sint bolnavii si copii nu trebuie sa tina post.ce vrei sa zici la spovedanie? popii intreba femeile daca mint daca se cearta cu cineva si daca au avorturi.nu ar trebui sa il interseze pe popa citi iubiti sau barbatii ai avut sau ce ai facut? eu nu merg la spovedianie dar a fost bunica.nu ii vad rostul spovedaniei decit daca ai pacate mari.eu maninc soia macaroane si orez.maninc carene de paste si de craciun.carnea este scumpa.eu nu ma spovedesc.nu am ce sa zic preotului.nici tu la 14 ani nu cred ca ai pacate mari. uriase

| Sophie90 a răspuns:

Daca postesti si te impartasesti si spovedesti trebuie sa tii post si in acea zi...adica mergeti luni si tineti post pana marti...asa stiu eu big grin

| FucktheSystem a răspuns:

Mi se pare stupid sa crezi in chestiide genu. Adica respect credinta ta dar nu vad care e logica, adica vad ca nici tu nu o vezi, deci de ce ai credeo pe pofa? Pe vreme cand mergeam la biserica si eu faceam ca tine...
Oricum, nu avem de unde sa stim daca e un pacat "imens", in orice caz daca e ne vedem in iad, see ya there.

| Gizăz a răspuns:

E trist, foarte trist. Una dintre cele mai triste întrebări pe care le-am citit aici. O să ajungem mai rău ca Afghanistanul!
Eu nu am nimic împotriva credinței în ceva ci am ceva cu impresia că această credință trebuie să treacă prin alți oameni(care profită) sau prin obiceiuri absurde ca să ajungă „sus". E trist și grav ca un om de 14 ani să posteze așa ceva, să fie în halul ăsta de îndoctrinat.

| Anonymus314 a răspuns:

Nu,e o recomandare
voi faceti cum vreti

| Destyny a răspuns:

Ar fi bine daca ai tine postul complet pentru ca esti mare
dar din moment ce te-ai impaRtasit nu cred ca e ceva grav

| Larisa a răspuns:

Draga mea, prin pos te smeresti si te curatesti in fata Domnului, daca ai puterea si taria sa tii post tine-l.Sa stii ca este si pizza de post daca tii mortis sa-ti faci programul. Postul este de asemenea f bun pentru organism,este c o cura de slabire, sau o detoxifiere. Decizia iti apartine in totalitate, dar ca sfat eu zic sa tii postul pana la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ține post după reguli înseamnă a crede în reguli, și nu în dumnezeu. Vrei să ții post - ține, nu vrei - nu ține, pentru ce să te prefaci că ești creștin 100%? E ca și cum l-ai ține pe Dzeu de prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taina spovedaniei este ceva sfint.va sfatuiesc,daca face-ti asta din suflet, nu din obligatie, aminati iesirea pentru a-2-a zi.Mergeti acasa si daca nu va rugati, macar ginditi-va la D-zeu si Iisus.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uaaaa, ma voi duce la dracu` daca mananc zilnic carne?
Ma lasi cu porcaria asta numita post? Divinitatea asta a voastra, crezi ca s-ar supara pe tine? Adica nu inteleg, din moment ce te auto-obligi sa tii post, asta crezi ca L-ar incanta nefacand-o din suflet?
Plus spovedania, crezi ca ii transmite popa lui God pacatele tale?
I se rupe in 14, crede-ma. Are atatia enoriasi pe cap ca sa se "roage" pentru fiecare in parte?
Mai bine iti tii intimitatile pentru tine, scumpo.

| iulia_8420 a răspuns:

Daca vrei sa mergeti neaparat in parc si sa mancati pizza luati-va una de post:d si postiti in continuare si va satisfaceti poftele.
Tine-ti post mai ales saptamana viitoare si nu mancati