| Suciu_Diana_1992 a întrebat:

deci eu am 13 ani si nu m-am epilat niciodata, saptamana trecuta am incercat sa ma "epilez" cu bicul! (nu era marca bic, nu stiu ce marca), va rog sa nu radeti, dar imi este frica, adica sa nu ma tai!
Am cateva intrebari, va rog sa îmi dati niste sfaruri, va rog!
Cu ce sa imi dau pe picioare ca sa ma epilez cu bicul?
Doare sau te tai?
La cat timp sa ma epilez cu bicul? Ca sa nu am parul mare!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foloseste spuma sau gel de ras. Cele de la Gillette sunt cele mai bune, dar sunt bune si cele de la Nivea. Te uzi cu apa calda, apoi intinzi spuma, o lasi 2-3 minute si apoi te razi. Foloseste lame de calitate, daca nu iti poti cumpara un aparat Gillette Mach3 (care este cel mai bun), atunci ia-ti macar lame Gillette Blue2 (atentie nu simplu 2). Poti folosi una cam de doua ori, dara nici un risc de a te taia.
Intervalul intre epilari depinde de cat de repede iti creste parul. Eu o fac cam la 4 zile, asa incat sa pot purta fusta fara ciorapi si sa nu se vada deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are amaraciunea aia cum sa te taie si nici nu doare. Doar ca daca nu te dai cu aftershave sau creme te va manca o zi doua pielea.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Îți recomand să începi de acum sa te epilezi cu ceara. Doare la început, dar nu foarte tare pentru ca încă nu ai firul gros. Dacă te vei epila cu ceara, in timp vei mai avea foarte puțin par pe tine.
Nu e bine sa te epilezi cu lama din punctul meu de vedere.

| DragonSilver a răspuns:

Pai avand in vedere ca te razi pe picioare sau in zona intima(pasarica) folosesti bic-ul. Il tii frumos in mana si dai invers cum creste parul, adica il tii drept si dai cu el pe par folosind sapun sau crema epilatoare care se gaseste in farmacii.Aici ai un link unde iti arata introductiv cum se face: https://www.youtube.com/watch?v=7QXkjt9JaaM