| anonim_4396 a întrebat:

Deci in ultimul timp am probleme cu parintii mei, mai ales cu tatal meu si se pare ca acestia nu inteleg ca am nevoie de intimitate ca orice alta persoana. Din pacate trebuie sa impart calculatorul cu ei si cand m-am pus sa scriu ceva texte pentru un server de discord el a inceput sa se uite prin ele si l-am intrebat de ce face asta la care el spune: " pentru ca eu sunt taica-tu si trebuie sa stiu tot ce faci ". Alta data a vrut sa se uite in mesajele mele private cu colegii si prietenii mei si m-a obligat sa ii dau parola de la telefonul meu. Am note bune la scoala, sunt la cel mai bun liceu de mate-info din oras, nu fumez, nu beau, nu ma droghez, invat la scoala, iar el tot se compoarta cu mine urat. Toata ziua ma cearta pentru lucruri banale, ma jigneste. As vrea sa stiu cum pot sa il schimb, sau macar sa nu mai fiu nevoit sa impart calculatorul cu el ( i-am tot spus ca vreau sa le fac lor cadou un laptop iar el spune ca este o risipa de bani pentru ca e mai bine sa impart calculatorul cu ei). Cand vreau si eu sa ma uit vine la mine si spune ca el are nevoie sa caute ceva important ( dupa 10 min il gasesc pe Facebook) si ma intrerupe constant, si e foarte frustrant pentru ca nu pot sa fac nimic in liniste.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai cum sa schimbi un om mai ales tu sa-ti schimbi parintele in calitate de copil ca n-o sa te ia in seama

| sierra1 a răspuns:

""Deci in ultimul timp am probleme cu parintii mei, mai ales cu tatal meu... vrea sa stiu cum pot sa il schimb"

câți ani ai? Înceacă să-ți faci un "aliat" din mama/frate sau soră mai mare

| BogdanM11 a răspuns (pentru sierra1):

Am 16 ani. Am facut deja o alianta cu mama. Pe toti ne trateaza la fel si are impresia ca el este stapanul casei si stapanul vietiilor noastre, e ca un dictator.

| sierra1 a răspuns (pentru BogdanM11):

Fiți diplomați (tu și aliații tăi) - doar așa vă faceți ințeleși. De schimbat nu reușiți dar puteți să faceți ca schimbarea să vină de la sine

| Gabriel2424 a răspuns:

E o intrebare grea, nu e normal sa faca asa tatal tau, ai note bune, nu fumezi etc, e normal sa ai intimitatea ta, e dreptul tau, daca vb cu o fata el va fi si el acolo sa vada discutia, fa l sa intelega un parinte are rolul de a educa copilul, nu de a pune stapanire pe viata lui, e foarte greu de schimbat omul, dar fa l sa inteleaga ca iti trebuie si tie intimitatea ta.