| Marius94_5839 a întrebat:

Doresc sa v-a cer parerea in legatura cu o situatie.

Am un prieten... da prieten. daca pot sa il numesc prieten. Ne cunoastem de o perioada lunga de timp, cam de 13 ani. Pe parcursul acestor 13 ani, el mi-a dovedit ca este un prieten devotat, iar la fel am facut si eu.

Imparteam totul la doi, ne ajutam reciproc, practic tot timpul eram impreuna. Pe cand am incept si noi sa "umblam" si noi cu "fratii" de prin cartier, eu l-am ajutat, in fiecare "combinatie" in care intram faceam astfel incat sa intre si el, cand avea nevoie de bani nu ezitam sa-l imprumut, practic el devenind "cunoscut" si "respectat" din cauza mea.Bineinteles nu m-am laudat niciodata cu acest lucru.

Relatia noastra de prietenie a trecut prin foarte multe greutati, insa NIMIC nu a reusit sa ne indeparteze unul de altul. Chiar ne-am apropiat mai mult unul de altul de fiecare data.

Acum un an, cand eram in clasa a-9-a, prietenul meu si-a gasit o iubita. Prima lui "dragoste". De atunci nu ma mai bagat in seama deloc. In timpul relatiei lor, (cam de 10 luni) cred ca de 3 ori a mai zis ceva si catre mine.

Bineinteles, m-am simtit destul de rau dar am zis: " Lasa. E prima lui prietena.Asa se intampla". Dupa ce s-au despartit, bineinteles a revenit la mine. Timp de un an, ne-am inteles bine dar acum o luna iar si-a gasit o iubita. Actuala lui iubita, este o fata, careia i-a placut foarte mult de mine, insa eu am refuzat-o de fiecare data deoarece nu este genul meu. Tin minte, ca l-am intrebat si pe el in legatura cu aceasta fata si a zis ca nu este genul meu.

De cand aceasta fata este prietena lui, nu ne mai intelegem deloc.
Daca il sun sa mergem pe afara el spune: " Nu pot, merg cu ea si prietenii ei ".
De cand aceasta fata este iubita lui, ma evita, vorbeste urat cu mine, chiar m-a acuzat ca doresc sa ii despart, si ca il invidiez. Ceea ce este CU TOTUL fals. Incearca sa faca orice ii sta in putere sa ma faca sa ma faca sa sufar.

Toate acestea fiind spuse, voi ce credezi? Merita sa il mai consider unul dintre prietenii mei? Merita? Sa trec si peste asta? Sau cum sa fac sa ii arat ca eu nu am absolut nimic cu el si iubita lui(care am senzatia ca ma uraste) doar ca nu este frumos sa rupa relatia de prietenie dintre noi doi, din cauza unei fete. Sa trec cu vederea pana cand o sa-i treaca? Dar daca la urmatoarea fata o sa faca la fel?

Voi ce credeti ca trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Daca crezi ca fericirea ta este mai importanta decat fericirea lui, atunci trebuie sa te intrebi ce fel de prieten esti tu...
Prietenia este situtionala, nu trebuie sa intervina intre visurile si decizile importante ale nimanui.

Daca prietenul tau viseaza sa fie pictor in New York spre exemplu, o sa incerci sa il impiedici pentru ca tu nu te simti fericit fara el?

Daca prietenul tau se simte fericit petrecand timp alaturi de o persoana iubita, o sa incerci sa il impiedici pentru ca TU nu te simti fericit?

Inca odata, este fericirea ta mai importanta ca fericirea lui? Daca da, atunci TU esti de vina, tu ii pui bete in roate, tu faci drama din ceva ce nu ar trebui dramatizat, el doar isi traieste viata!

Uite, nu vreau sa te fac sa te simti prost, chiar imi pare rau ca simti asa, te-ai atasat prea mult de el, dar schimba-ti mentalitatea asta, el nu este proprietatea ta si nu are niciun fel de indatorire fata de tine.

Imi pare rau daca vroiai un raspuns in favoarea ta, dar eu nu sunt aici sa primesc fundite si vrajeli, iti zic pe fata.

2 răspunsuri:
| UPT a răspuns:

Este o melodie pe care ar trebui sa o asculti.
Chucho - Nu vreau sa dau nume
Ai putea sa i-o si dedici.winking

| UNHleaSHD a răspuns:

Tu esti poponar si el lingau.