| SăcsyLlamă a întrebat:

Este de o ora eclipsa de soare. Eu m-am uitat pe geam ( nu la soare bineinteles ) dar este o lumina puternica aici in constanta straight face. Este deja 10:14 AM, si nu vad nici un pic de intuneric. Chiar vroiam sa vad o eclipsa, n-am mai vazut din `99. Va rog, stiti oare de ce nu se observa?

Răspuns Câştigător
| Irinna a răspuns:

Nu este eclipsa totala.In `99 a fost totala.Astazi se vede cam 70 si ceva %

5 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Mda. Si in Bucuresti este tot lumina, foarte, foarte putin parca se pare a fi intuneric. Aia din '99 a fost totala, dar asta din 2011 [azi] este intre 70-80%.
Pacat... Eu aia din '99 nu o mai tin minte fiindca eram mica. laughing

| alessia a răspuns:

Da la mine e putin intuneric. dar nu se mai face mai mult de atat.si ai grija poti sa ti strici vederea.trebuie sa te uiti cu okelari anumea.chiar daca te uiti pe geam.

| Bii26 a răspuns:

Bună
Nu observi că este foarte întuneric? Adică, este mai întuneric decât de obicei.La mine nu se vede niciun pic că sunt norihappy. Eşti un norocos dacă vezi eclipsa.
Pa, pa

| Stelistul a răspuns:

Buna ziua.

Nu este o eclipsa toatala de Soare, e doar 75% (ora 10:35) deci daca ar fi totala ar fi intuneric. Dar Soarele straluceste in proportie de 25%.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In constanta se vede 77-78. eu m-am uitat NU SE FACE INTUNERIC PUR SI SIMPLU ESTE CA O LUNA LUMINOASA. inchide un ochi uitate la soare si cu o mana acopera cate putin din el si tot aia e. sa ni-ti para rau ca mie imi pare rau ca m-amm uitat.