| LarissaProdan a întrebat:

Este o intrebare lunga, dar sper sa cititi. Am nevoie de niste sfaturi, poate ca intrebarea e ciudata, sper sa nu radeti. Mama mea e foarte protectiva si dura. Nu pot vorbi deschis cu ea, vede partile rele in orice lucru marunt. Este o persoana paranoica si pesimista. Poate ca imi vrea binele si face toate lucrurile pentru mine ca ma iubeste, dar niciun parinte nu e asa. Mereu am avut de suferit din cauza acestui fapt. Am multe probleme din cauza asta si am decis sa va cer sfatul in privinta uneia care nu e foarte importanta ( e chiar minora ) pe langa celelalte, dar as vrea s-o rezolv. Am 15 ani si am sanii mari, dar nu cred ca mama ar fi de acord sa port sutien. Am avut tot felul de bustiere, dar toate ma deranjeaza si ma strang indiferent de marimea lor. Nu-mi plac, iar colegii rad de mine deoarece nu port sutien la varsta asta si ca sunt si mari ( sanii ). Nu pot sa-i zic mamei ce doresc, niciodata nu e de acord cu mine si asa. Imi e rusine sa-i zic, iar daca i-as zice, nu as rezolva nimic. Daca ar fi fost de acord, mi-ar fi sugerat mai de mult. Am vrut sa o fac intr-un mod discret. I-am zis ca nu mai suport bustierele si pe unele le-am rupt si am spus ca s-au rupt de la sine. Am fost de cateva ori la magazin cu ea sa cautam si la fiecare bustiera sugerata am zis ca nu-mi place, dar nu am mai cumparat nimic. Nu o sa-i zic direct ce vreau, nu doresc raspunsuri cu ’ spune-i, te va intelege, e mama ta’ etc pentru ca nu imi sunt de folos. Nu ii zic sub nicio forma. Ce modalitati as mai putea pune in practica? M-am saturat sa mi se vada urat prin bluza si sa ma simt naspa de cate ori port, iar cand altii imi zic ca ar trebui sa port sutien sau ma intreaba de ce nu port, ma simt prost, iar unele ’afirmatii’ sa le zic asa, chiar dor si sunt urate.

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Mda, o sa trebuiasca sa-i spui, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa minti, nu?
Sunt parinti de genul, mai multi decat crezi, care se lasa mai usor atunci cand isi dau seama cu adevarat cat au crescut copii lor.
Sau, mai sunt altii, care vad "realitatea" abia atunci cand copii lor iau atitudine, nu mai fac exact cum vor ei, pentru ca acum sunt alte vremuri, ce se facea atunci, acum poate fi jenant pentru tine, si te poate pune intr-o lumina proasta.
Normal, astea nu's argumente prin care s-o poti convinge, asta e clar, pentru ca, din cate ai zis, este incapatanata, si genul care vrea sa faci numai ce zicea ea, si atat.
Ii spui ca nu mai poti purta bustiere, oricat de mari ar fi, te deranjeaza, eu sunt baiat, nu ma pricep la sani, dar gasesti tu ceva, o parte, sau nu stiu, sa-i spui ca in acel loc te doare, si orice bustiera ai incerca, cu ea acolo, ii spui ca te doare.
Sau ca nu poti respira bine cu ele, oricat de mare ar fi, te tine undeva, in fata sau in spate, tu decizi, nu poti respira pentru ca te doare, si iti este greu sa porti asa ceva.
Daca nu poti cu adevarul, trebuie sa minti, sunt suficiente motive pe care le poti gasi daca te gandesti putin, imi imaginez ca nu esti genul de fata care sa ia atitudine in fata mamei ei, cum am facut eu acum ceva timp, sa-i spuna pe fata direct ce crede, ca sa vada cat ai crescut (am avut eu niste discutii, certuri, si atunci mi-au iesit pe gura niste chestii, nu injuraturi).
Minte, este singurul mod, daca este asa incapanata, altfel nu prea ai cum, decat sa-ti cumperi singura, sa le porti la scoala, si cand ajungi acasa, adica in drum spre casa, sa-ti pui inapoi bustiera.
Oricum colegii tai sunt cam prosti, o bustiera, dupa mine, nu arata rau, eu unul n-am probleme cu ele, nu stiu ce-i asa de ras la asta, dar n-ai ce face cu oamenii prosti.

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

In mare parte ai dreptate! Asa este tatal meu(adica mai sever si etc)., iar de aceea, evit sa-i spun multe lucruri.Vezi si tu cand mama ta e intr-o stare mai buna(a primit o veste buna sau e prinsa in "transa tv-ului", etc.) si arata-i cum iti sta(tu ai zis "M-am saturat sa mi se vada urat prin bluza si sa ma simt naspa de cate ori port,.", asta inseamna ca iti sta urat, sa zic asa) si intreab-o frumos:Ce parere ai? Sau ceva de genul.Sau intreab-o pur si simplu de ce nu ii place ca tu sa porti sutien(adica, bati un apropo:Mama/Mami am o intrebare..De ce nu iti place ca eu sa port sutien?)Si roag-o sa te lase sa-ti iei unul si ii spui ca faci ceva in schimb.

Sau:
Iti strangi bani si te duci si iti iei unul, dar fara push-up si ii arati mamei, apoi ii spui ceva de genu"tongueromit ca il port doar la scoala.
Daca ea poarta, tu de ce nu ai avea voie?!?

Bafta in a incerca a o convinge! :*

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns (pentru ღBuBuRuZaTaღ):

Iti strangi bani si te duci si iti iei unul, dar fara push-up si ii arati mamei, apoi ii spui ceva de genu": Promit ca il port doar la scoala.*

| hkr a răspuns:

Ce fel de mama e daca "iti vrea binele" prin a te face sa te simti nasol si sa iti fie rusine cu tine?

| Clausia a răspuns:

Eu in locul tau mi-as luat singura sutiene! Si daca mi-ar fi zis ceva i-as fi zis ca am o anumita varsta si nu mai pot purta bustiere, se vede urat! Trebuie sa iei atitudine si sa-i spui discret ca nu esti de acord cu ea!

| LarissaProdan explică (pentru Clausia):

Nu pot.

| Clausia a răspuns (pentru LarissaProdan):

Trebuie sa iei atitudine! Nu o poti lasa sa-ti conduca absolut toata viata asa! Ar cam trebuii sa te inteleaga la ura urmei a fost si ea de varsta ta! Pe la varsta asta ar trebui sa ti controleze viata cam 90% tu ai trebuii sa iei atitudine pentru restul 10%