| PDM2000 a întrebat:

Eu imi doresc mult sa ma schimb vreau sa fiu asa:-Nepasatoare
_Sa nu mai fiu
suparacioasa
-Si sa fa bine la
toti cum era
inainte
Eu vreau sa fiu asa deoare ce nu ma mai baga o persoana ( baiat) in seama
si chiar nutsiu ce safac ca nu mai i cum era inainte si acum nici nu i mai pasa. Acum are prieteni noiii si pe mine ma ignora deci nu stiu ce sa ma mai fac cu el cryingcryingcryingcryingcryingcrying inainte i pasa si ma baga mult in seama dar acum...crying voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Lol.
A fi indiferentă, sau nepăsătoare, cum zici tu, e ceva ce te învaţă viaţa, adică o experienţă nasoală din viaţă, şi ce ţi s-a întâmplat ţie nu sună atât de groaznic ca soartă să recurgă la "metoda" asta de a-ţi preda o lecţie. Anyway, e uşor: să nu te intereseze de absolut nimic şi nimeni, decât de ce vrei tu şi de cine vrei tu să fii interesată şi să-ţi pese (prieteni buni, familie, ştii tu). La fel şi cu restul (doar să nu ajungi să nu-ţi pese de şcoală şi chestii, că apoi poţi intra în probleme cu familia şi sigur nu vrei). Dacă de exemplu nu-ţi pasă de fotbal, ok, treaba ta, NIMENI NU ARE DREPTUL SĂ SE AMESTECE ÎN ASTA. Dacă nu-ţi pasă că X arată super aiurea, din nou, TREABA TA. Dacă nu îţi pasă de Y că e o proastă, TREABA TA. E părerea ta personală şi nu are nimeni dreptul să încerce să ţi-o schimbe, nici măcar X sau Y.
Şiii, să presupunem că Z e băiatul care nu te mai bagă în seamă. Fă şi tu la fel cu el (dar asta nu înseamnă că trebuie să faci la fel şi cu cei din jurul tău, vorbind la modul general). Lasă-l în treaba lui de prost; şi ştii de ce? Pentru că probabil asta a zis şi el că nu te mai bagă în seamă. Fă la fel. Fii indiferentă şi afişează o atitudine extrem de calmă şi neutră faţă de el. Dacă tu consideri că nu meriţi să te trateze aşa, tu trebuie să-l tratezi cum crezi că merită acum, după toate cele întâmplate.