| isabellle a întrebat:

Bună TPU!
Eu nu am coşuri mai deloc... În schimb am puncte din acelea mici şi negre pe nas şi bărbie. :l ştiţi cumva cum aş putea scăpa de ele?:l ceva ce aţi încercat şi voi şi chiar a mers? mulţumesc anticipat happy ofer fundiţă!

Răspuns Câştigător
| liiifeiispiiink a răspuns:

Tratarea porilor dilatati si a punctelor negre se dovedeste de multe ori ca fiind dificila si necesitand multa rabdare. Ati incercat numeroase tratamente, masti faciale, saloane de cosmetica, iar ele tot nu dispar. Din pacate acestea apar mereu daca nu exista un "ritual" zilnic de curatare profunda si delicata a pielii, caci glandele sebacee vor secreta mereu acel sebum care risca sa dilate si sa umple porii.

Ce e de facut? Odata aparute nu le puteti lasa sa existe pur si simplu caci sunt extrem de inestetice si devin tot mai numeroase pe zi ce trece. Prin urmare ceva trebuie facut. Am sa expun mai jos cateva metode care s-au dovedit statistic a fi utile, insa ele nu dau rezultate pe orice ten. Puteti combina mai multe dintre ele, important este sa aveti rabdare si sa nu va agresati tenul.

Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.

Succes! Daca urmezi acesti pasi cu rabdare o sa iti treacabig grin
Sper ca te'am putut ajuta:X!

7 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Incearca cu benzi de scos puncte negre. Se aplica umede si se scot dupa zece minute. In general curata locurile cu puncte negre. Se gasesc la raionul de cosmetice in supermarketuri.

| Lullu21 a răspuns:

Pai de fapt eu mi le scoteam si trec dar folosesc o crema "NeoStrata" e buna incearca.

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Alea sunt cosuri negre, dar daca vrei sa scapi de ele o sa te doara, ca alea sunt pe sub piele.

| mirunix a răspuns:

Eu folosesc de la Neutrogena, lotiunea de curatare a punctelor negre Visibly Clear si mi se pare buna. N-o fost nici foarte scumpa, 26 lei am dat eu pe ea, de la o farmacie. http://images.chemistdirect.co.uk/......_38959.jpg

| xXaNnAXx a răspuns:

Un sfat care l-am primit si eu de la fata care lucreaza in cosmetica...e foarte simplu si poti sa faci acasa lucrul acesta, cu un inel de aur,"tragi" putin de piele sa se intinda si razi nu apesi tare,
daca nu poti folosi cremele acelea pentru astfel de probleme...

| Hiroshi a răspuns:

Eu le storc pe cele mai mari, ca si cum as stoarce un cos. Pentru cele mici ma duc la salon si ca sa nu apara in numar mare folosesc Clean&Clear si e chiar foarte bun. big grin

| killer17 a răspuns:

Infuzie cu musetel, apoi aplici Montagne Jeunesse Plasturi s-au extractor de conedoane (se gaseste in farmacii). Eu iti recomand benzile de la Balea, care nu sunt nici foarte scumpe....Bafta! Funda?