| Timis_Stecho_Cristian_1981 a întrebat:

Buna tpu.Eu sunt in clasa 6 si am un coleg in clasa care se ia de toti colegii si de fete.Azi a vrut sa ma bata eu am incercat sa evit conflictul.A sarit cu pumnii si apoi cu picioarele si eu la un momentdat nu am mai putut de nervi si i-am dat un pumn in fata si a inceput sa planga putin.Dar eu uneori imi e frica sa dau cu pumnul.Ce parere aveti despre ce am facut si daca e bine?

Răspuns Câştigător
| Crisaul a răspuns:

Salut. Pai, da, ai facut bine. Tu doar te-ai aparat de un retardat. Si, nu trebuie sa-ti fie frica sa dai cu pumnul. Cum altii o fac, tu de ce nu poti? Daca chiar ti-e frica sa dai cu pumnul, sa te bati, intr-o zi, sigur vei lua bataie rau care te va pune pe ganduri dupa, te va ambitiona mai tare acea bataie, vei fii mai bun si poate vei face ceva cursuri de karate sau de box. Ai procedat bine, nu ai fost de vina, tu doar te-ai aparat.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Ai pus problema foarte bine! Nu ar fi in regula sa repeti ce ai facut. Il vei lovi suficient incat tu vei ajunge sa fi tras la raspundere. Nu stiu cine isi doreste sa fie umilit,insa e cu atat mai greu cand trebuie sa ti asumi niste fapte si sa fi pedepsit. Fii un om matur in fata oamenilor de genul! Un om responsabil nu va actiona niciodata fara discernamant,adica fara a da dovada ca poate sa aleaga singur modul in care se exteriorizeaza si sa fie constient de urmarile pe care le ar putea suferi dupa ce se implica,spre exemplu, in conflicte violente. Data viitoare, zi-i profesorilor vostri. De rusine sau de frica, poate chiar din respect fata de oamenii de acolo, nu va mai proceda asa.