| Kiduuuu1445 a întrebat:

Eu sunt mai fraiera ca sa zic asa. Sunt timida, de treaba, ajut pe toata lumea si iert repede.straight face. Am sau aveam niste prieteni. Am impresia ca'si bat joc de mine. Se poarta frumos doar cand au nevoie de ceva si dupaoh go on vorbesc urat, etc. Ma mint si alte chestii d'astea. Nu stiu daca sa mai fiu sau nu prietena cu ei. Dar nu inteleg totusi de ce sunt atat de falsistraight face. De fiecare data cand m-am imprietenit cu cineva, acel cineva avea nevoie de ceva de la mine.straight face. Ce ziceti, sa ma impac cu ei? Si inca ceva.Sunt doi baieti cu care sunt, cred eu, prietena buna. Adica am fost cu ei la piscina, m-au chemat sa ies afara cu ei, la balci, zoo, etc. Ne cuoastem de 3 ani, si sunt cu 1 an mai mari decat mine. Au fost in scoala cu mine, si cand m-am certat cu asa-zisii prieteni au fost alaturi de mine, am vorbit pana la 11 noaptea la telefon, si-mi spuneau ca se intampla tuturor, si ca faptul ca sunt buna si din astea nu e un defect si sa am grija alta data si, ma rog, m-au facut sa ma simt muuuult mai bine. Ce ziceti, imi sunt prieteni?straight face. Si cum as putea sa fac sa deosebesc adevaratii prieteni de cei falsi?oh go on Multumesc:*

6 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva. In generala, cand eram mai fraier, sa zic asalaughing. Bineinteles, si la liceu sunt o multime de persoane de genul asta. Dar am invatat cateva lucruri.
In primul rand sa rupi, pe cat se poate, legatura cu asa-zisii prieteni falsi. Eu zic sa ramai prietena cu baietii aia, din moment ce nu te-au dezamagit niciodata. Cu ceilalti, fii altfel de acum inainte, nu ii mai ajuta, fiindca te iau de prost daca faci asta. Si in general nici nu vorbesc cu tine, doar cand au nevoie de ceva. Cand iti cer ajutorul, zi-le ca esti ocupata sau ca nu ai timp, orice, sau zi-le adevarul daca nu mai poti sa o ti asa- ca te-ai saturat sa dai si sa nu primesti nimic in schimb. Asa o sa te lase in pace. Probabil nu o sa te mai bage in seama niciodata, dar eu zic ca e mai bine singur, decat cu prieteni falsi.
In al doilea rand, incearca sa scapi, pe cat posibil, de timiditate. E o piedica in calea multor lucruri, o stiu si eu foarte bine. Si ca sa reusesti, nu te mai gandi la ce or sa creada ceilalti despre tine cand spui ceva sau cand faci ceva. Spune exact ceea ce gandesti, chiar daca pe unii s-ar putea sa ii deranjeze. Fii tu, si o sa ai numai de castigat asa. O sa te simti mult mai bine si o sa fie totul altfel(intr-un sens bun). Si nu trebuie sa iti mai pese atat de mult de ceilalti, cum nici lor se pare ca nu prea le pasa de tine. Totusi, sa nu cazi in cealalta extrema, adica sa devii prea egoista.
In fine, cam asta am avut de zis. Sper ca te-am ajutat macar putin. Succeswinking!

| Natassha a răspuns:

La fel sunt si eu.
Si vara aceasta-trec in clasa a noua- vechii mei colegi mi-au aratat cat de prieteni mi-au fost.
Un sfat: pastreaza... distanta, nu dezvalui secrete, sau lucruri despre tine-iti place de cineva, ai facut ceva, - ori pareri despre alte persoane-fata aceea e increzuta, sau mi se pare ca arata urat, ori ceva de genul, altor persoane, oricat de buni prieteni ar parea, sau ar fi cu adevarat.

| Anonima_9977 a răspuns:

Fi optimista, caci exista multe persoane care iti vor binele cum ar fi acei baieti... dupa cum si proverbul zice"Prietenul la nevoie se cunoaste"!"Cea ce nu te omoara te intareste" se mai spunea si e absolut adevarat, dar trebuie tu sa privesti lucrurile dintr`o alta perspectiva, iar in cea cei priveste pe acei falsi prieteni ei sunt adevaratii fraieri ca te`au tradat intr-un asemenea hal.
Tu esti sufletista, atata tot! Este o mare calitate nu o lua ca pe un defect, desi gandetete de 2 ori inainte sa oferi privilegii unei persoane care in acel moment, imediat te-a ajutat sau ti-a fost alaturi, iar in urmatorul moment te intreaba daca ai sa-l imprumutzi cu ceva sau ceva de genu`

Iar partea cu prieteni adevarati si cei falsi nu ar trebui sa te preocupe, caci unul adevarat il va inlatura automat din anturajul tau pe cel fals.sau macar ar incerca sa te convinga ce intentii are, deoarece din exterior se vede mult mai bine!

:*

| justme_2012 a răspuns:

Pai si eu am "prieteni" din acestia;
cred ca prietenii adevarati nu exista
poti sa'i deosebesti asa:
PRIETENII ADEVARATI:
-te asculta cand ai probleme si nu iti intorc spatele
-te ajuta la nevoie
-te apara de rautaciosi
-intervin cand cineva se ia de tine
-te invita cu ei
-sunt sinceri cu tine
PRIETENII FALSI:
-stau cu tine cand nu au cu cine vorbi...cand vin altii e ca si cum nu ai exista
-te cauta doar atunci cand au nevoie de ajutorul tau
-rad impreuna cu ceilalti care au spus ceva urat despre tine
-cand le spui sa te ajute cu ceva inventeaza scuze
-te vorbesc la spate
happy
astia sunt:
nu uita:sa nu ai incredere in niciun prietenstraight face
nu le spune secrete ca atunci cand te astepti mai putin vorbesc tot

| Anakatsu a răspuns:

Fa ce iti dicteaza inima happy

iti poti face alt anturaj si nu e rau sa zici cateodata nu si sa nu ii ajuti asta e sa se descurce si singuri

parerea mea e ca nu ar mai trebui sa fii prietena cu "gasca " pentru ca daca tu zici ca esti timida o sa pui la suflet toate rautatile

parerea mea

| CrisTinasss a răspuns:

Hi! eu as zice ca ar trebui sa cunosti si alte pers...de ex uite baietii astia daca ii stii de 3 ani cred ca s ok iesiti vorbiti si vezi ce urmaresc de fapt. uita de,, prietenii,, aceia vechi. si eu am patit exact acelasi lucru.prietena pe care o credeam cea mai bunaoh go on s a dovedit a fi cel mai aprig dusman.sa nu ai incredere in fete! niciodata nu vor sa iti fie prietene, ci au un motiv ascuns.insa cu baietii sta altfel. o parte din ei chiar sunt foarte de treaba si se dovedesc a fii chiar pr f buni(nu stiu.eu in general ma inteleg mult mai bine cu baietiilaughing) incearca sa fii mai tupeista insa nu intr un mod exagerat ca dai in altcv.incearca sa le iei cu replici adecvate si gandite pe,, prietene,, si iti doresc mult succes!winking as vrea sa imi spui daca nu te superi ce varsta ai