| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt o fire mai vulcanica, adica la petreceri beau (cu masura), dansez, cand ma bucur vreau sa vada toata lumea asta etc. Am un iubit, dar care din pacate nu este ca mine sad Este linistit, calm, la petreceri sta intr-un loc si ne priveste cum dansam si ii place ca-n timpul liber sa deseneze. Adora asta. Il iubesc cum n-am iubit o persoana pana acum, pot spune ca numai cand e el in prejma sunt vesela, uit de griji etc. Cu toate astea, cred ca nu ne potrivim crying E un om foarte linistit! Pur si simplu nu pot sa-l aduc in "lumea mea". La petreceri, cand il invit la dans nu vrea sub nicio forma. Am incercat eu sa fiu mai linistita ca el, dar nu pot! Toata chestia este ca el n-are nicio treaba ca sunt mai "crazy", dar nu suport gandul ca atunci cand eu ma distrez el sta si se uita. Vreau sa port o discutie mai dura cu el in care sa-i spun ca nu e normal ceea ce face, ca trebuie sa se distreze etc. Oare o sa ajute la ceva?
Ce sa fac? crying
PS: Amandoi avem 15 ani!

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Bine bai, hai ca ma apuc sa-ti raspund.
Esti o fire mai vulcanica, bei la petreceri? Si, ce-i aici de laudat? Esti genul de fata teribilista, care vrea sa iasa in evidenta, bea cateva pahare si dupa vrea sa semnalizeze ca-i ametita si ca domle, uita-te ca ea stie sa se distreze. Teribilism, imaturitate, copilarii.
Tu esti mai ''crazy''? Stiu. Asa va numiti toate acum, astea de 13-16 ani. Toate sunteti ''crazy'', aventuriere, all fashion si Barbie girl, fara sa va dati seama ca pentru unii, care stiu sa se distreze dar nu fac din asta un scop anume, pentru a iesi in fata, reprezentati doar: stand-up comedy.
Si care-i problema daca este un om mai linistit? Dar poate tu n-ai gasit calea, prin care sa-l faci pe el sa se simta in largul lui. Poate nu se simte ok prin felul in care tu te exteriorizezi, poate si lui ii plac petrecerile, dar nu in modul in care voi, ati vazut 2-3 filme americane adolescentine, si incercati sa imitati tot ce se petrece pe acolo, ca pentru, a 2-a zi, sa urmeze discutiile de after-party, cine a fost mai cool, mai ''nebunatica'', cine e de trend-ul modern.
Discutie dura? Ai sa-l indepartezi. Este numai vina ta, fiindca partenerul tau nu se simte bine. Daca vrei sa faci ceva, discuta cu el calm, spune-i frumos, suav ce ai dori, cum ai vrea sa fie. Nu pune piciorul in prag, ca s-ar putea sa te gasesti singura in cotet, asa, ''crazy'', precum te prezinti, si probabil intr-o poza de-a lui, unde vei reprezenta un ou mistic cu titlul: ''a fost odata.''
Ce sa faci? Sa te maturizezi si sa-ti pese mai mult de cel de langa tine. Lumea n-o poti schimba dupa felul tau si nici dupa cum bate vantul.

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca asa e firea lui, sigur nu ai cum sa il schimbi chiar daca discuti cu el.O sa aveti doar discutii si atat. E greu cand nu va potriviti, am patit si eu asa dar acum am un iubit exact ca mine si ne intelegem perfect. Pot spune ca a singurul baiat cu care chiar imi face placere sa merg intr-un club. Nu stiu daca o sa reziste mult relatia voastra, chiar daca va iubiti mult. doar sa mai lasi tu de la tine. sau daca ii place sa priveasca cum tu te distrezi si nu il deranjeaza o sa te inveti cu el asa. Nici eu nu m-as simtii in largul meu sa ma distrez si el sa stea deoparte sa se uitem dar poate el chiar se simte acolo in coltisorul lui big grin. Incearca sa discuti cu el numai sa nu-l certi, explica-i cu calm ceea ce vrei de la el. Bafta!

| AnonimulxD112 a răspuns:

Poi. si eu sunt la fel ca el aproximativ.
` Nu il potii schimba, daca il iubesti nu il schimba, incearca sa petrecii mai mult timp impreuna sa va duciin natura undeva unde e liniste si sa pobvestiti cu calc si sa il intrebi de ce nu vrea sa faca aceste lucruri dar sunt sigura ca o sa zica ca nu e genu.dap. poate el e rusine. poate nu avetii aceeasi prietenii sau nu vrea sa te faca de rusine daca danseaza,de aceea,e fix ca mine... love struck
incearca sa povestetii cu el, nu il schimba, poate acest baiat nu e genu tau, inteleg il iubestii dar poate trebuie sa te calmezii si tu pana la ujn punct.
Nu il mai lasa pe banca, fa`l sa steie doar in picioare, iubitiva ii va placea...
Nu il schimbA. acesta este genul lui mai clasik. sad

fundita?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,pai tu nu stii ca extremele se atrag intotdeauna? tu mai nebunatica, el mai linistit.happy

| passenger a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Asta chiar ca n-am stiut-o laughinglaughing

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru passenger):

Da da asa e happy nu te mint caci nu as avea nimic de castigatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt,tu ești singura care greșește aici.Din câte ai spus,el înțelege situația,înțelege că tu ești altfel decât el și te lasă să fii cum vrei.Ce-ar fi dacă el ar gândi că tine și ți-ar cere să stai lângă el jos la petreceri,dacă te-ar pune să desenezi (pentru că el asta consideră că înseamnă distracție), dacă ți-ar cere să te schimbi? Ia-l așa cum e. Ca să vă potriviți nu trebuie să semănați.Trebuie să vă înțelegeți, să simțiți că va completați unul pe altul. Iar voi asta faceți.Nu trebuie să porți o discuție dură cu el, trebuie doar să porți o discuție dură cu tine.Este normal ceea ce face,pentru că face ce simte.El se distrează, dar în felul lui.Lasă-l în ritmul lui, așa cum el te lasă în al tău. Baftă!

| TofixLarysse a răspuns:

Poti sa vorbesti cu el despre asta, sunt sigura ca v-a intelege, dar daca te iubeste si el o sa incerce sa se mai distreze adica o sa se mai dezghete, asta e sfatul meu. Si sunt sigura ca o sa inteleaga.