| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!Fratele meu are o problema la scoala si nu ii dam de cap.
Problema este:

Scrie cel mai mic si apoi cel mai mare nr. de 3 cifre pentru.care suma cifrelor fiecarui nr. este egala cu 15.

Cine imi da rezolvarea corecta primeste fundă+vot.kiss

Răspuns Câştigător
| OoAlexaOo a răspuns:

Pai e destul de simplu:
Ai un nr abc pe care trebuie sa-l gasesti ca fiind cel mai mare, respectiv cel mai mic, acestea avand suma cifrelor 15.
Incepi asa:
15=1+5+9(daca te intreaba de ce e asta cel mai mic nr zici ca l-ai luat pe unu, deoarece "a" nu poate fi 0, 5 l-ai luat pentru ca 15 trebuie sa fie o suma de trei cifre, iar cum 1+5=6 si 15-6=9...)
15=9+6+0(9 e ca si 1 de mai sus, adica cea mai mare posibilitate, 1 fiind cea mai mica, 6 este urmatorul deoarece 9+6=15 si 0 pentru ca ai deja suma cifrelor 15)
Asta e rezolvarea, sper ca ai inteles-o. (funda?)

8 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Cel mai mic 159
cel mai mare 951
asa cred big grin

| GhostStar a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da,e corect fiindca : 1+5+9=15 si 9+5+1=15

| AlinaaAli a răspuns (pentru GhostStar):

winking

vezi ce ne stim tongue

| OoAlexaOo a răspuns:

Am uitat sa zic in raspuns: nr sunt 159 si 160. big grin

| OoAlexaOo a răspuns:

Am uitat sa zic in raspuns: nr sunt 159 si 960. big grin

| OoAlexaOo a răspuns:

M-am grabit, raspunsul corect este :159 si 960. Imi pare rau pentru greseala.

| GhostStar a răspuns (pentru OoAlexaOo):

Ce mai incurcatura, de asta ai dat 4 raspunsuri

| OoAlexaOo a răspuns (pentru GhostStar):

Da,am dat multe raspunsuri pentru ca nu am fost atenta...Important e ca a fost corect. big grin