| Ghostplayer a întrebat:

Ieri am sarit de pe un gard inalt. Cand am atins solul am observat ca ma doare foarte tare glezna,am facut o entorsa.Fac sport de foarte mult timp, credeti ca ar trebui sa tratez aceasta entorsa cu atentie si sa ma lipsesc o perioada de sport? Ce imi recomandati sa fac?
Dau Fundaa! big grin Scuzati categoria. Era mai populara.

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Da, rezolva-ti problema asta mai intai. Daca nu o rezolvi, nici la sport nu faci performanta.

| kitykity a răspuns:

Tratament

Tratament - generalitati

Tratamentul initial al entorsei de glezna se face in felul urmator:
- protectie - se foloseste o banda foarte stransa de protectie, cum ar fi un ciorap medical strans sau alte dispozitive de suport ale gleznei, alaturi de o fasa compresiva, cum ar fi un bandaj elastic, in primele 24-48 de ore
- repaus - se folosesc carje pana cand mersul nu mai este dureros
- gheata - in primele 24-72 de ore sau pana cand dispare edemul, se aplica pachete de gheta timp de 10-20 de minute la fiecare 1-2 ore in timpul zilei
- AINS (antiinflamatoare nesteroidiene) trebuie administrate comform sfatului medicului, doar cand exista durere la ora fixa in primele zile. Exemple de AINS sunt Ibuprofenul, Naproxenul, Ketoprofen
- compresie - aplicarea unei fase elastice compresive ajuta la reducerea edemului si trebuie purtata in primele 24-36 de ore. Aceste fase compresive nu ofera protectie, de aceea este nevoie de ghips protectiv mai ales daca se doreste sustinerea greutatii in piciorul lezat. Nu se aplica o fasa compresiva prea strans. Se va face slabirea bandajului daca este prea strans. Semnele care apar atunci cand bandajul este prea stramt sunt amorteala, furnicaturi, durere accentuata, racirea piciorului sau edem in zona aflata sub bandaj
- ridicarea gleznei deasupra nivelului inimii timp de 2-3 ore pe zi daca este posibil pentru reducerea edemului si echimozei.
Majoritatea entorselor de glezna se vindeca de la sine cu un tratament corespunzator si exercitii de refacere.
De obicei se face tratament chirurgical pentru ligamentele rupte, daca acestea sau doar unul dintre ele este rupt complet sau daca glezna ramane instabila si dupa exercitiile de refacere. Este luat in considerare tratamentul chirurgical si pentru fractura oaselor asociate. Evaluarea, diagnosticul sau tratarea entorsei de glezna se fac de catre:
- medic de medicina de urgente
- internist, medic de medicina de familie, medic generalist
- medic ortoped
- medic de medicina sportiva.
Pentru un tratament de recuparare dupa entorsa se recomanada:
- fizioterapeut
- medic ortoped, si pentru sanatatea ta nu ar trebui sa mai faci sport o vreme pana iti trece, sper ca te-am ajutat. Funda?

| SportyMan a răspuns:

Salut, in primul rand trebuie sa mergi la un medic si sa-ti faci o radiografie.