| Anon1m086543 a întrebat:

Bună TPU.
Imi analizez mereu orice cuvant si cred mereu ca am zis poate ceva ce nu trebuia sa zic si am o senzație ciudata după ce vorbesc mereu cu cineva. La lucru cu colegii, cu prietenii, cu familia uneori. Mereu ma gândesc mult despre tot ce s-a intamplat și ce am zis sau făcut în fiecare zi și se intampla des sa nu pot dormi din cauza asta. Nu știu nici măcar sa identific asta... de ce o fac? E ceva normal? Și dacă da, de ce ma afectează atat de tare? Am nevoie de puțin ajutor.
Dau funda ^-^

Răspuns Câştigător
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

E anxietate, fobie sociala. Îți este frica de critici și sa nu te faci de rușine. E bine sa nu scoți pe gura tot ce îți coace mintea dar e prea de tot sa iti analizezi chiar orice cuvânt.
Probabil ești și o fire perfectionista. În orice caz trebuie sa te relaxezi și sa știi ca toți oamenii sunt egali, nu ai de ce sa te simți intimidata de nimeni ( bineînțeles în sensul bun). Stresul nu duce la nimic bun, ba e de fapt cel mai nociv. Și dacă se intampla sa greșești nu.i sfârșitul lumii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu ai incredere in tine, de aceea faci acest lucru.
Lipsa cunostintelor generale, lacunele din toate domeniile, toate contribuie la frica ta sa nu spui ecva rau sau incorect, la lipsa asta de incredere.

Toate se vor rezolva in timp daca pui mana serios pe carte si inveti, inveti pe rupte si citesti tot ce-ti pica in mana, in primul arnd lectiile de la scoala, apoi citetsi carti de literatura, articole de politica, economie, biologie si orice iti pica in mana, incercand sa intelegi ce ai citit ca sa-ti dezvolti cunostintele generale fiindca numai as aiti poti construi increderea in tine si vei putea vorbi liber, degajat, elevat si fara frica.

| Anon1m086543 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, cred ca ai dreptate