| Lilioara a întrebat:

imi place de un baiat si lui ii place de mine,cum pot sa trecem la urmatorul pas,cum sa vorbesc cu el, ce sa-i zic sa-si de-a seama ca-l plac ca apoi sa faca el primul pas? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Fii mai apropiata de el, discuta cat mai mult cu dnasul, afla ce ii place si ce nu, ce hobbyuri are, gasiti-va puncte, idei si preferinte comune. Ai putea cand vorbiti pe mess sa-i trimti niste melodii de drgaoste, din acre el va inteleg ca tu il placi. Da-i likeuri la toate pozele pe facebook si la unele lasa fcate un comentariu, din care sa deduca ca il placi. Fii vesela si glumetse in preajma lui, povesteste intamplari amuzante, fa-l sa rada. Ai putea, din cand in cand, venit din inima("Imi place zambetul tau/imi plac ochii tai", "Esti un baiat dragut si imi place sa vorbesc cu tien!", "Esti foarte inteligent si amuzant"etc) dar nu prea multe si nu false si fara valoare. Fii dulce si draguta cu el, pupa-l pe obraz de cate ori ceva intalniti sau va despartiti, zam, beste-i cand ii vorbesti, da-i atentie, arata-i ca observi gesturile care le face el fata de tine si ca iti plac si vrei sa continue. Arata-i ca te porti diferit cu el fata de ceilalti baieti, arat-i ca nu iti e indiferent si, cle mai important, fii o prietena buna pentru el, ajuta-l cand are nevoie d eceva, ia-i apararea cand intra in conflict cu cineva, incurajeaza-l in ceea ce face si sustine-l neconditionat. Poti sa-i cumperi un cadou simbolic cu ocazia sarbatorilor. Daca nu face el pasul asta, poate pentru ca emia timid sau se teme de un refuz din partea ta, fa-l tu si propune-i sa iesiti undeva impreuna, al un film, adica aveti aceleasi pasiuni in materie de cinematografie, la patinoar sua la un suc/o cafea si acolo veti vorbi mai mult, va veti apropia si poate va avea el initativa sa-ti spuna ca te place si sa-ti propuna sa fiti impreuna.

3 răspunsuri:
| BLeur a răspuns:

Bună.

Încearcă să vorbeşti mai mult cu el, să aflii cât se poate de mult despre el (ce-i place/nu-i place etc. ). Dacă lui îi place de tine, înseamnă că ori este timid şi nu vrea să te întrebe, ori îi este teamă de un refuz. Vorbeşte cu el mai mult, bate apropouri că îl placi, o să-şi dea seama şi singur, că doar nu-i din piatră.
Fii deschisă cu el, povesteşte-i şi tu ce ai păţit, ce faci. etc. Şi când are ceva să-ţi spună, sau când are nevoie de cineva lângă el. fii tu acolo pentru el, mereu, la bine şi la greu. Nu-l lăsa singur.

Succes :*.

| amdr001 a răspuns:

Sunt exact intr'o situatie ca si a ta si habar nu am ce sa fac... nu stiu ce sa iti spun...

| GhostRiderr a răspuns:

Pai trebuie sa fii deschisa cu el sa vada ca tie iti pasa de el sa il incurajez (dar sa nu depasesti limitele uite cum amfacut eu la o fata mergeam cu ea si tot vorbeam despre lucruri simple apoi mergeam tot mai adanc in discutie si vb lucruri care nu le-ar fi spus la nimeni!