| puffy15 a întrebat:

Imi place de un baiat si nu stiu cum sa fac sa vorbesc cu el.happy Nu am curaj sa-i spun "Buna,ce faci?"! sad Si ma gandeam,de exemplu,sa-i zic ceva de genu:" Poti sa-mi dai te rog nr tatalui tau? Are tata nevoie de el! "(tata si cu parintii lui au fost prieteni candva,dar nu mai tin legatura; si tata in realitate nu are nevoie de acel nr). Insa vreau sa vorbesc cumva cu el! Mai stiti cum as putea sa incep o conversatie, dar sa fie ceva in genul aleia de mai sus! Please! puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns:

Saluuut.

Errm. Eu cred că ar trebui doar să îl saluţi, pur şi simplu. Să laşi timiditatea de-o parte. Nu e mare lucru să spui salut. Va crede că eşti o fată de gaşcă, care salută lumea, deci va crede că eşti ok.
. părerea mea.
Alte modalităţi de a începe o conversaţie nu ştiu.

Sper că am ajutat şi că o vei scoate la capăt cu băiatul ăla.

Pa paa. :*:*

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mai bine i-ai solicita o carte de care sa-i spui ca ai nevoie, ori ii ceri parerea in vreo privinta. Poti sa-l rogi sa te conduca undeva.Important e sa obtii o deschidere spre un dialog, astfel incat sa aiba continuitate.Restul,daca e sa fie, vine de la sine.Pa.

| DeianVendetta a răspuns:

N-ai spus dacă sunteți la același liceu/școală generală. Bănuiesc că sunteți din același oraș... În fine, orice-ar fi, înainte să-i ceri numărul tatălui său, tot îi vei spune "Bună/Ciao/Salut", deci îl vei saluta. Acuma de ce ai prefera s-o "dai pe după vișin" și nu treci direct la subiect. De ce nu-l întrebi dacă îi poți da add pe Facebook / Twitter (pentru că sunteți colegi / poate ai vrea să vorbești cu el pe net / să te ajute la teme, etc) sau îi poți cere adresa de mess.
Nu îl poți face cumva să vină el la tine? Adică să se ocupe el de "introducere" și tu doar de detalii. Gândește-te, poate faceți ore cu același prof / profă și te interesează anumite chestii pentru o lucrare viitoare...