| aleexsweet12 a întrebat:

Imi poate spune cineva un tratament natural pentru cresterea unghiilor? P. S: Am un obicei prostesc : rosul unghiilor.Dar sa le pot face eu. Multumesc love struck

4 răspunsuri:
| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Cel mai bun este uleiul de ricin
Și eu am avut problema ta.
Cresc foarte repede, se poate aplica și pe păr, sprâncene, gene și vei vedea că toate cresc foarte repede.
Se pune puțin ulei de ricin într-o cănuță și o încălzești puțin, eventual o pui pe sobă apoi bagi pe râng degetele în cană.
Repeți asta pentru câteva zile și o să vezi că dă roade
Uleiul de ricin se găsește la farmacii și este ieftin(5-8 lei) sticluța.

| Mademoiselle18 a răspuns:

Gasisem intr-o revista un tratament cu lamaie si ulei de masline parca thinking oricum, gasesti pe net destule happy

| Emily04 a răspuns:

Buna. Sie eu sunt in aceeasi situatie, deci nu esti singura stai calma happy Uite ce am gasit eu:

Pentru a va ajuta unghiile sa creasca mai repede si mai sanatoase puteti folosi urmatorul tratament naturist: se pun la fiert 10 linguri de apa cu 1 lingura de ulei sau de glicerina si o jumatate de lingurita de piper rosu. Dupa racire se aplica pe unghii si se lasa la actionat 15-20 de minute dupa care se clateste cu apa calduta. Se recomanda o data pe luna.

Inca un tratament naturist pentru accelerarea unghiilor este amestecul a 2 lingurite de pdra de argila cu 2 lingurite de ulei de masline si 6 picaturi de ulei de levantica. Masca obtinuta se aplica pe unghii, se lasa la actionat 5-10 minute si apoi se indeparteaza cu apa calduta. Acest tratament poate fi aplicat de 2-3 ori pe saptamana.

Un truc pentru unghiile casante si care se exfoliaza usor: aplica un strat de lac transparent si tine mainile apoi intr-un bol cu apa rece. Abia apoi aplica stratul normal de oja. Unghiile nu se vor mai rupe atat de usor.

* Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
* Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

Un alt tratament pentru a trata unghiile exfoliate este utilizarea unei fiole de vitamina A uleioasa. In fiecare seara inainte de culcare se maseaza unghiile cu acest ulei.

ntr-un bol se mixeaza o lingura de miere cu doua galbenusuri si 3 linguri de lapte caldut. Dupa ce acest amestec a fost omogenizat bine, se lasa unghiile la inmuiat timp de 10-20 de minute, dupa care se clatesc cu apa calduta. Aceste ingrediente iti vor hidrata si hrani unghiile, facandu-le mai sanatoase si mai rezistente.

Trebuie sa ai si ambitie. Gandeste-te de fiecare data cand duci mana la gura: "Vreau sa am unghii frumoase" "NU!". Daca chiar iti doresti trebuie sa reusesti! happy

| DjAnonym a răspuns:

Salut! Nu cred ca exista un tratament special pentru cresterea unghiilor. Unghiile singur cresc fara a le da un imbolt.
P.S:Sper ca ti-am fost de ajutor.