| VintageRed a întrebat:

În ultima vreme nu mai pot ține pasul...Este o fată, Michelle, care încearcă să mă distrugă moral. Ea s-a apropiat foarte mult de două dintre cele mai bune prietene(Mary și Maria) ale mele și de atunci se comportă toate foarte ciudat. Nu mă salută, nu vorbesc cu mine, nu mă sună și mă mint pentru a fi doar ele 3. Aseară am sunat-o pe Mary, una dintre cele 3 și am întrebat-o ce mai face și dacă vine afară. Ea mi-a zis că are treabă și nu iese. Peste o oră am ieșit afara cu cea mai bună prietenă a mea, Maddy, pe care o cunosc de la grădiniță, care nu m-a trădat niciodată și m-a susținut enorm și nu am fost niciodată certate. Ele 3 erau în fața blocului și râdeau. După ce m-am îndepărtat împreună cu Maddy, ele au început să mă sune cu nr. ascuns și să îmi zică tot felul de lucruri oribile. Văzând că nu mai răspund la telefon, au început să îmi trimită mesaje în care m-au făcut cu ou și cu oțet. M-au făcut tocilară, mi-au spus că sunt urâtă ca muma pădurii, că nimeni n-o să se uite la mine, că sunt tocilară, mi-au trimis și un mesaj în engleză știind că eu sunt as la capitolul ăsta: Goat, take a snickers. Why? Because you suck." De la cât plânsesem începu să-mi curgă sânge din nas și Maddy, speriată mi-a zis să urc sus cu ea să mă șterg și să mă calmez. Apoi au început să-mi trimită mesaje gen : "a muțit căprița?" și multe alte lucruri. Le-am întrebat de ce-mi fac asta și ele nu mi-au răspuns. Le-am zis că chiar dacă sunt urâtă, n -au dreptul să-mi calce demnitatea. Ele au spus că nu scrie asta nicăieri. Le-am zis mai bine mor decât să mi se întâmple asta, iar ele au zis că e mai bine așa căci oricum nu-i pasă nimănui. Michelle a fost dintotdeauna invidioasă pe rezultatele mele școlare. Chiar dacă nu-mi învăț, eu rețin totul din clasă și iau doar de 10 și 9. De altfel, ele știu că eu sunt sensibilă, visătoare și nu se sfiesc să mă "atace ". Ce să fac? Sunt pierdută.Cui să cer ajutorul? Mă simt ca un nimic, ca o cârpă ca ultimul om de pe planetă...Dau Fundă la cel care mă ajută!

Răspuns Câştigător
| blackmoon a răspuns:

Draga mea cred ca ar fi mai bine sa le infrunti si eu am avut cam aceiasi problema ca si tine solutia nu este in nici un caz sa le eviti vor ataca si mai mult stiind ca esti slaba moral totusi nu inteleg cum o fata atat de inteligenta ca si tine se poate lasa atacata de ele nu te lasa fii puternica si roaga-te la Dmnezeu sa te ajute sa le infrunti spune-le in fata sa nu isi mai bata joc de tine si inca ceva cere ajutorul parintilor daca e necesar si nu uita ceva foarte important esti frumoasa! chiar daca tu te vezi diferit in oglinda fiecare are frumusetea lor degeaba sunt frumoase si au sufletul plin de viermi si sunt asa rautacioase nu uita ca Dumnezeu vede inima nu ce izbeste ochiul spunea un verset sper ca te-am ajutat te imbratisez cu caldura lasa-mi mesaj daca vrei sa mai vorbim pa

7 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

Nu ar trebui sa iti pese de ce spun altii din jur! Viata e mult prea scurta ca sa iti pese de niste prefacute care pana acum s-au dat prietenele tale...o sa mai intalnesti persoane ca ele insa cea mai buna arma impotriva lor este sa le arati ca NU ITI PASA deloc ca v-ati certat si ca te simti minunat alaturi de prietena ta, Maddy.Oricum....in privinta chestiei cu ''sunt urata'', sa stii ca multe fete nu se simt frumoase chiar daca aud asta zi de zi.Esti datoare ca macar sa incerci sa te iubesti.Incearca sa-ti vezi defectele ca niste chestii care te diferentiaza de alte fete. Daca toate am avea ochi albastrii, silueta perfecta si un nas mic & delicat, atunci nu ni s-ar mai parea super sa semeni cu toata lumea happy Sper ca ti-am fost de folos >big grin

| wforweirdo a răspuns:

Ţi se va părea greu, dar încearcă să nu îţi pese. Dacă se comportă aşa cu tine, nu merită nici să te uiţi la ele. Nu le mai răspunde la mesaje, dacă te întâlneşti cu ele faţă în faţă spune-le clar că nu te afectează deloc faptul că ele încearcă să îşi bată joc de tine, şi că degeaba încearcă ele să pară "şmechere", că se fac de râs singure. Nu te simţi ca o cârpă, gândeşte-te puţin, merită să te simţi aşa, pentru nişte idioate ca alea? Tu rămâi frumos cu prietena ta Maddy, şi dă-le dracului pe alea. N-are rost să îţi pierzi timpul cu asemenea specimene.

| VintageRed explică (pentru wforweirdo):

Mulţumesc de ajutor!

| cei7pitici a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un pshiholog el o sa te inteleaga cel mai bine.A se intelege PSIHOLOG NU PSHIHIATRU la noi este asa o fobie pentru pshiholog incat oamenii prefera sa se sinucida decat sa stea de vorba cu el.Si sub forma unei glume eu iti recomand sa iti mai faci prietene/i si cu alta initiala, ai prea multe prietene cu „M" poate de aici si ghinionul! laughing)))) glumesc, bafta

| VintageRed explică (pentru cei7pitici):

Mulţumesc de ajutor!