| EceEgeman a întrebat:

Bună TPU!
În ultimii ani am fost destul de sensibilă. Inițial, nu am luat în seamă acest lucru însă se pare că se agravează. Plâng din lucruri nesemnificative, spre exemplu daca cineva ridică tonul la mine, dacă cineva îmi spune calm că nu fac ceva bine, dacă greșesc, plâng. Problemele nu s-au oprit aici, am ales să mă închid, sa nu mai ies afara cu prietenii...
Să am emoții atunci când trebuie să răspund la întrebările unui profesor sau sa citesc cuiva cu voce tare, să îmi tremure vocea și să nu reușesc să vorbesc așa cum trebuie, să îmi bata inima foarte tare, să îmi transpire palmele...
Menționez că am aproape 18 ani și mereu am fost o fire timidă însă nu mi s-a întâmplat asta. Ma simt lipsită de încredere și demoralizată.
Sfaturi? Ar trebui sa merg la un psiholog?

1 răspuns:
| BlackPixel a răspuns:

Wooah... chiar nu e niciun motiv pentru care te rusinezi atunci cand citesti la ora. E normal. Am inteles ca nu poti controla asta.
Trebuie sa-ti zic sincer ca singura modalitate de a indrepta chestia asta este sa-ti iei inima-n dinti cand vine vorba de situatii in care te simti timida. Poti incerca sa mergi la un psiholog, dar necesita timp. Poate te ajuta, dar e mai scurt si mai usor sa-ti "calci" pe aceasta frica.
(defaza cu demiraluzarea nu stiu ce sa zic.)