| q2amyra a întrebat:

Sfaturi ca atunci cand citesc ceva sau prezint ceva in clasa sa nu-mi mai bata asa tare inima si sa nu-mi tremure vocea? Unele dati cand citesc ceva imi tremura vocea, ori ma balbai si imi transpira palmele/mi se face cald.
Chiar vreau sa scap de asta, nu mai suport.
M-am saturat cand stau in banca sa simt asa un nod in stomac cand stiu ca o fie randul meu sa vorbesc.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai incredere in tine, de aceea te balbai si iti tremura vocea.
Invata mai bine, citeste cu voce tare si vei vedea ca-ti va dispare acest trac.

| q2amyra explică (pentru Violleta2022):

Ba auzi, ia da mi ig ul tau sa discutam ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru q2amyra):

Daca vrei iti dau eu ig ul meu big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru q2amyra):

Scrie aici ce ai nevoie sa scrii, ca postezi oricum sub anonimat, deci nu ai motive sa te ascunzi mai mult decat o faci acum.
Si nu suntem "ba" unii cu altii, ca suntem si oameni maturi pe forum, nu doar copilasi.

| lpavel a răspuns:

Ai emotii ca ti-e frica! Incearca sa-ti impui in minte ca toti cei din jurul tau sunt si ei persoane simple ca si tine, si nu are de ce sa-ti fie frica sau rusine! Daca gresesti, te corectezi, care e problema? Nimeni e perfect si toti gresim! Trebuie sa citesti mai mult sa te obisnuiesti cu ideea...

| q2amyra explică (pentru lpavel):

Știu dar imi e greu sa fac asta..chiar incerc sa gandesc pozitiv si tot imi bate inima repede. Cumva am acest mindset ca daca fac o greseala toti o sa rada si na
Si stiu ca ar trebui sa citesc mai mult da tot din aceasta cauza evit ca sa nu ma fac de rahat
E chiar nasol.

| lpavel a răspuns (pentru q2amyra):

Si daca rad ce? ei nu gresesc? E ceva natural, nimeni nu e perfect! Citeste si vorbeste de parca ai vorbi cu un prieten, nu privi in ochi pe nimeni si nici inainte sau in alta parte, asta te va ajuta sa nu gandesti ce vor face cei din jurul tau daca gresesti!

| q2amyra explică (pentru lpavel):

Pai da, da si cand ma uit unde citesc tot îmi vin emoțiile ca stiu ca ma privesc.

| lpavel a răspuns (pentru q2amyra):

Pai nu te gandi ca se uita cineva la tine! Gandeste-te la ce citesti cu toata puterea ta si ca esti cu un prieten nu cu toata clasa sau gandeste-te ca: si ce daca se uita nu-mi pasa, cui nu-i place n-are decat sa rada sau sa faca ce vrea ca tie nu-ti pasa... impuneti astfel de ganduri ca asta te va ajuta si in viata reala cand vei fi adult in toata firea si vei fi la servici...
Invata sa-ti controlezi emotiile inca de pe acum, enerveaza-te pe situatie, impuneti alte emotii, si asa poti scapa de timiditate!

| Nirvanaaa a răspuns:

Ți-e frica de vorbit in public. Nu e problema ca ești nesigura pe ceea ce prezinți, doar te sabotează partea emoțională.
Când am o prezentare de susținut, înainte fac exerciții de respiratie și îmi spun ca nu se întâmpla nimic ce îmi periclitează siguranța sau viața și îmi merge bine de fiecare data. Poate greșești. Așa și? Toți am făcut asta la viața noastră. Peste o ora uita toată lumea ce ai greșit tu. Lumea se învârte și dacă facem mici greșeli sau nu.
Și recomand cu caldura când îți aștepți rândul la prezentat sa te gândești la total altceva nu la cum prezintă colegii ( te poți concentra pe subiectul lor sau la ce vei face tu după). Înlătura scenariile din cap in care te vezi greșind. Gândește-te nu știu la ce faci diseara, ce faci după ore, orice altceva in fără de momentul prezentării. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca suferi de lipsa increderii de sine, iti recomand sa citesti Biblia.

Parerea mea o sa te ajute mult de tot si sa te rogi in fiecare seara

pana la urma nu ai de ce sa te sperii.

ok, poate o sa zica lumea " ui la aia se balbaie ii tremura vocea" dar peste o luna sau mai putin o sa uite de tot.

E doar atunci pe moment, nu interesează pe nimeni de tine