| uglyCORPSEbride a întrebat:

Buna TPU-istilor!

In ultimile luni tot am senzatia ca eu si prietena mea cea mai buna ne indepartam una de cealalta.

Ea este... cum sa spun... intr-un fel este obsedata de a fi un "copil cuminte". Si din cauza asta nu prea are prieteni si sta mereu in casa si se plictiseste. Are aproape 14 ani si ar trebui sa se distreze (nu zic neaparat sa fac prostii, dar macar sa socializeze si sa piarda timpul prin mall.uri, parcuri, in fata blocului). Uneori imi da impresia ca se crede perfecta: spune ca stie sa faca tot felul de lucruri, ca stie sa cante la o multime de instrumente si mai stiu eu ce, cand de fapt nu stie sa faca toate lucrurile pe care spune ca stie sa le faca. Ma critica mereu cand vreau sa fac vreo pozna, sau cand fac ceva ce ei nu ii place(chiar daca nu o afecteaza in nici un fel).
Nu vrea niciodata sa iasa cu mine, asa ca eu ies cu alte prietene de-ale mele, doar nu pot sa stau dupa ea. Dar apoi imi reproseaza ca o las singura mereu (pai mi se pare normal ca daca ea sta si nu face nimic toata ziua, la un moment dat ma plictisesc si caut pe altcineva cu care sa ma distrez). Este foarte geloasa. Si cand stau cu ea ma plictisesc. Nu are chef de vorba, nu are chef de nimic.
Alt lucru care ma deranjeaza enorm, este ca, desi are multe pe suflet, nu imi spune niciodata de ce e suparata, nu se descarca, desi eu sunt dispusa sa o ascult. Asa ca e mereu suparata si nervoasa, si cand vede ca sunt binedispusa si fericita face orice ca sa ma supere si pe mine. Cand am nevoie de cineva care sa ma asculte nu este niciodata dispusa sa ma asculte.
Intr-o zi mi-am dat seama ca cand este cu alte fete este binedispusa si daca e suparata lor le spune motivul. Asta chiar a durut sad

Ne certam des, nu avem nimic in comun. Chiar m-am saturat de situatia asta.
M-am gandit sa o las balta, dar nu vreau sa o ranesc. Daca as face asta as suferi mult si eu si nu as mai gasi pe altcineva care sa imi fie cel/cea mai bun/a prieten/a.

Situatia asta ma depaseste. Nu stiu cum sa ma comport.
Dati-mi va rog niste sfaturi, sau daca ati fost pusi intr-o situatie similara, va rog sa imi spuneti cum ati reactionat.

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

E urât şi din partea ei că se comportă aşa, dar şi din partea ta că în loc să încerci să descoperi ce o macină de-a ajuns aşa, tu vrei să o laşi baltă.
Poate... nu ştiu, sunt multe situaţii în care anumite persoane se simt ameninţate de calităţile cuiva apropiat, iar ca să nu fie eclipsate, să nu fie date la o parte, încearcă să o depăşească prin alte căi. Nu spun că-i o lege, dar poate tu fiind mai sociabilă şi având mai mulţi prieteni decât ea, ai încurajat-o să încerce din toată fiinţa să se perfecţioneze pe alte căi ca să nu se simtă nimeni, iar din cauza asta să devină perfecţionistă. Poate calităţile alea sunt doar în capul ei, dar atâta are dacă prieteni nu, distracţie nu, etc... E doar o părere.

Cel mai uşor mod de a afla ce e în capul ei cu adevărat este să vorbiţi deschis, sincer despre tot ce vă deranjează una la cealaltă. Un prieten adevărat nu ţi-ar cere niciodată să te schimbi dacă n-ar fi spre binele tău. Spune-i să încerce, de dragul tău ca prietenă, să socializeze. Poate-poate o ajuţi să mai iasă din cochilie şi să redeveniţi cum eraţi o dată... prietene adevărate.

| Zoet a răspuns:

Nu vrei să o răneşti? Gândeşte-te mai bine...ea cum te răneşte pe tine? Nu zic că ar trebui să plătim cu aceeaşi monedă, însă trebuie să căscăm ochii şi să fim mai încrezători, mai optimişti.
Nu trebuie să o laşi baltă pentru totdeauna, dar pentru câteva zile, săptămâni o poţi ignora, iar apoi o să vadă ea cât de greu o să-i fie fără tine.

| LanaDelRayFan a răspuns:

Buna! Aceeasi problema o am si eu. Aveam si eu cea mai buna prietena happy Dar nu mai suntem fiindca ea nu prea iesea cu mine, nu iesea pe afara etc.Pana cand am spus "STOP"! angry Si nu am mai ramas BFF (app.:ea nu stia asta)
Toti copiii de la bloc stiau, in afara de ea.Ea s-a suparatt dar nu m-a interesat fiindca eram cam nervoasa. Acum eu am un alt BFF si ea la fel big grin

| m97 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa vb cu ea, sa ii explici cum sta situatia, ce te deranjeaza si sa gasiti o solutie pentru a nu deteriora si mai mult relatia voastra de prietenie.Multa bafta.

| tedycrisstedycriss a răspuns:

In primul rand ar trebui sa vorbesti cu eahappy ca de la fata la fata..sau ca de la ..prietena'' la prietena.happy cred ca sti acea zicala,, daca cei pe care ii iubesti te fac sa plangi, nu te merita.Dar prietenii adevarati nu te fac niciodata sa plangi''happy sau ceva de genu..conteaza ca tu incerci sa o faci sa se simta bine si ea vrea sa te simti rau.tu ii vrei binele ea raul.din punctul meu de vedere nu merita..si apropo... poti sa-ti faci o noua prietena ..mai ales daca o so respecti la fel ca si pe aceastahappy.ea nu te merita pe tinehappy