| florin60 a întrebat:

Iubesc o fata pe nume Andreea. Trebuie sa precizez ca este mai mare ca mine cu 2 ani ) ea are 18 eu aproape 17).Pe deasupra este foare cuminte. Am cunoscut-o printr-un prieten comun. Daca o vad prin liceu si nu o bag eu in seama ea nici nu se uita la mine. Nu sunt timid dar nu as avea tupeu sa ma duc sa ii spun ca o plac. Nu am nici numarul ei si nici pe facebook nu vrea sa ma accepte, dar cand am mai vorbit cu ea parea deschisa intru-un fel. Ce as putea face sa o fac sa ma iubeasca si ea sau cu ce as putea sa o impresionez... ca nici nu stiu cum sa fac. Trebuie sa adaug ca ea termina liceul anul acesta si nu o voi mai vedea prea des. Chiar o iubesc mult si nu trece seara fara sa nu adorm cu gandul la ea. Ce as putea sa face sa o fac si pe ea sa ma iubeasca ( si spun din nou, este cuminte (nu timida) face parte dintr-o familie buna si nu e deloc ca celelalte fete.) Orice parere sau idee e binevenita. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

De cât timp o cunoști? Spui că nu îți acceptă cererea de prietenie pe Facebook (și pe deasupra nu ai numărul ei de telefon), însă voi ați discutat în viața reală ceva mai mult decât un „bună, ce faci?" și alte întrebări comune? Vreau să spun, ați ieșit prin oraș ca prietenii? Singuri sau într-un grup, nu contează. Cât să o cunoști mai bine. Să o întrebi diverse lucruri, dacă vrea să meargă la facultate, care sunt hobby-urile ei, etc. Așa vă veți împrieteni și, unu la mână, această „distanță" dintre voi doi se va risipi și deci poți face pasul următor în relație și doi, ca să cunoști o persoană necesită timp. Știu, știu, poate e frumoasă, cuminte și amuzantă și tot ce îți place la ea, însă, știi cum e, mulți oameni „se bagă" în relații și abia după se deschid față de partener și devin ei înșiși, și după poate nu-ți va mai place așa tare.
Ai răbdare și fă totul cum trebuie, pas cu pas (asta dacă ții la ea). Într-o zi salut-o și mai vorbiți voi puțin pe-acolo, în alta întreab-o ce îi place să facă în timpul liber, găsește puncte în comun și când crezi că e momentul potrivit, spune-i că ai vrea să mai vorbiți și că ți-ar face plăcere să-ți dea ceva (adică numărul de telefon sau alte modalități prin care o poți contacta) ca să mai discutați.
Multă baftă!

| florin60 explică (pentru AnarchyUK):

Multumesc pentru sfat. Voi incerca sa fac ceva.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Este foarte complicat.Cred ca ai realizat si tu asta...
Cel mai bine ar fi sa il rogi pe acel "prieten comun" sa faca un fel de intalnire cu voi amandoi (fara ca ea sa-si dea seama, sa va duceti toti 3 undeva) Astfel te-ai putea apropia cat de cat de ea, destul cat sa iti dea numarul de telefon sau sa te accepte pe facebook.
De aici te-ai descurca tu.

| RainmakerX a răspuns:

Abia acum am realizat ca ai spus ca ea este mai mare si nu tu.Imi cer scuze.
Asta schimba multe.Vezi tu,daca era ea cea mica nu avea nimic dar asa, cred ca se simte stanjenita. Fetele prefera baietii mai mari, ea te vede mai mult ca pe un amic probabil, nu ca pe un eventual iubit.Te considera minor si toate cele, poate crede ca nu simti nimic si ca o crezi doar "o partenera de joaca". Poate ca este atat de superficiala si tine la o diferenta mica de varsta.De obicei, din pacate, fetele fac asta.Incearca sa te apropii de ea prin prietenul tau, am mai spus-o si o repet.
Daca ea continua sa te vada precum un "prieten de joaca (copilas)" atunci nu ai ce sa faci.Da-ti silinta!
Poate ca ea insasi crede ca la varsta ta nu ai cine stie ce sentimente si asteapta sa mai cresti.Cine stie?