| BlossomofBubbles a întrebat:

Luni incepe scoala si eu am intru acum la liceu unde nu o sa prea cunosc pe nimeni si nu am nici cu cine sa stau in banca. Ideea este ca stau foarte prost cu integratul in grupuri noi si facutul de prieteni,deoarece sunt foarte rusinoasa si alea alea. Daca ar mai fi fete care nu mai cunosc pe nimeni ca si mine poate am reusi sa ne mai imprietenim, dar din cate am inteles e ca au venit grupuri mai mari de prieteni in clasa mea si ca, cam toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Ce sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Stai linsititahappy si acuma imi aduc aminte de prima zi de liceu, tot asa eram speriat ca nu cunosc pe nimeni etc, iti faci repede prieteni, e normal sa ai emotii
tin minte ca in prima mea de liceu clasa mea era la ultimul etaj.iar eu am intrat in podlaughing) nu cunosteam nici scoalalaughing acuma cand trec pe a 12-a ma rad in fiecare an si imi amintesc de mine cand ii vad pe cei de a 9-a cum se urca pe trepti in podul scoliilaughing)

4 răspunsuri:
| EyeCandy a răspuns:

Fii tu însuți. intră în conversații, fii prietenoasă, zâmbește și o să-i atragi pe toți.

| euuuy a răspuns:

Te poti integra si tu in grupurile respective. Oricum o sa stai cu cineva in banca pentru ca asa o sa va puna diriginta si daca te imprietenesti cu respectiva persoana poate iti va face cunostinta si cu restul grupului.

| ElenaSA a răspuns:

In mod sigur sunt si persoane noi ca si tine.Doar nu esti tu singura de clasa care nu are grup.S-au mai strecurat si altele.Stai de vorba cu cat mai multe persoane.Subiecte de discutie sunt destule:cealalta scoala,profesori, colegi, timp liber, calculator, retele de socializare, moda, vedete tv...Dar sa nu te astepti sa fii "integrata" din prima.E nevoie sa vorbesti in fiecare zi si, uneori, sa iei tu initiativa in comunicare.Succes!

| drogh a răspuns:

Ce trebuie sa faci? Simplu.
Lasi timiditatea deoparte si intri in grupuri de prieteni care sa te invete lucruri noi, cu care sa discuti diferite chestii si nu anturaje proaste. Asteapta sa vina liceul sa intri in discutii cu ei si atunci ai sa vezi ce bine ai sa te simti cand incepi sa vorbesti. Parca ai o atitudine deschisa. Nu te feri!