| Alxxzzxx a întrebat:

Cum a fost prima şi a doua zi de liceu?
La mine super naşa...
Am intrat în curtea şcolii unde am întâlnit 2 fete din clasa mea.
Ne-am împlimbat până am găsit grupul şi pe dirigintă.
Am luat cărţile şi doamna ne-a arătat clasa.
Acum începe partea nasoală.
Sunt timidă...
Am stat cam retrasă
Toată lumea comulica eu nu...
Cánd doamna ne-a arātat clasa m-am pus în a doua bancă, iar lângă mine s-a aşezat o tipă ciudatā.
Nu vreau să rămân cu ea.
Ajutorr!
Nimeni nu vrea să se mute!
Nu cunosc pe nimeni.
Nici şcoala nu o cunosc!
Doar stau în bancă într-i tăcere absolută...
Sunt anti-socială, pe cuvânt!

Avuserăm 2 ore de mate una după alta...
Şi pentru prima data nu am înţeles nimic
( e un sentiment nasol rău, mai ales atunci când vezi 5-6 persoane că rāspund şi tu eşti pe altā planetā, iar eu de ibicei sunt printe ăia 5-6 crying )
Deci nu mai pooot şi au trecut doar 2 zile de liceu.
Ceilalţi ies afară iar eu stau în clasă.
Să nu mai pomenesc şi că am rămas înfometată căci nu ştiu nici.magazinul unde este...
Deci întrebările sunt:
Cum să mă mut din bancă dacă toţi sunt de acord să rămână în aceeaşi poziţie?
Cum mai socializez şi eu?
(Sā-mi fac şi eu prieteni)
Şi mă speriai de mate (pentru prima dată, plus cā-s pe real şi am mare nevoie. Am numai genii în clasă şi mă simt prost)

10 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Stai linistita, o sa te acomodezi.
Si eu in clasa a9-a am fost la fel ca tine. Retras. nu vorbeam cu nimeni. asa am facut tot anul si uite ca am rezistat si inca rezist. happy
Nu am incercat sub nicio forma sa socializez pentru ca mi-am dat seama ce fel de colegi am si nu merita sa-mi pierd timpul cu ei. Si nu e obligatoriu sa ai prieteni sau nu stiu ce. Aici vorbesti cu o persoana care a fost si inca este intr-o situatie identica ca a ta. happy
Deci. eu la inceput in clasa a9-a, nu am vorbit cu nimeni. In primul rand si eu sunt timid, dar imi trece cu timpul. Ma adaptez mai greu la medii noi. In al doilea rand nu am facut-o nici mai tarziu deoarece mi-am dat seama ce fel de colegi am. si ca nu sunt de mine. nu sunt ca mine, nu sunt de nivelul meu si tot asa. happy Deci eu nu ii suportam, ei nu ma suportau... happy Simplu. Dar mi-am vazut de treaba, de invatat. Deci uite ca nu am murit in a9-a. am rezistat fara sa am un prieten. happy
In a10-a, m-am transferat la alt profil. Care. e exat aceeasi chestie cu colegii. Nu cred ca mai are rost sa o repet.

Sfatul meu ar fi sa nu te alarmezi. E normal. esti a9-a. Colegi noi, profesori noi, scoala noua. Ai dificultati cu adaptarea. O sa treaca intre timp. Insa nu te astepta sa ai relatii bune cu colegii. Te sfatuiesc sa te inveti si cu asta, cu singuratatea si sa te descurci pe cont propriu. (Nu zic ca o sa se intample asta. o zic in cazul in care s-ar putea intampla). Oricum. nu e mare branza. Vii la scoala, esti fata cuminte, inveti, in pauza faci ce doresti tu... si gata. straight face Sa ai prieteni sau sa socializezi, nu este o obligatie. Nu zic ca e ceva de rau insa daca vrei socializezi, daca nu, nu. Eu vreau sa-ti zic ca NU ESTI OBLIGATA!
1. Cum sa te muti din banca? O rogi pe diriginta ta. happy
2. Daca vrei, o faci, daca nu, nu. Apropo. daca vezi ca nu sunt persoane ca tine. Adica presupun ca esti si o fata mai cuminte, nu? Ei bine daca nu sunt persoane ca tine, atunci las-o balta. happy Ca sa fii prieteni cu colegii tai, trebuie sa fii ca ei. Asa ca nu te schimba pentru nimeni. Daca fi sa-ti faci un prieten (fie fata sau baiat) ai grija sa fie ca tine. Poate te orientezi si tu mai bine prin clasa si gasesti si tu pe cineva la fel de timid. big grin. Ai grija. nu confunda un simplu coleg cu un prieten. Una e sa ai prieteni de distractie (sa vobresti, sa iesi etc) si alta e sa ai prieteni adevarati (cu care poti sa vobresti DESPRE ORICE!)
3. Sa-ti faci prieteni. Hm. cu putin ghinion, s-ar putea sa nu-ti faci. La fel ca mine. Nu am niciun prieten in clasa dar totusi nu ma plang. happy De vorbit, vorbesc cu ei, dar nu-i pot numi prieteni. Ai grija ce fel de prieteni iti alegi. In clasa a9-a, primul semestru ii poti vede tu cumintei dar din al doilea semestru sa vezi cum se smecheresc. Ca asa-i cam toata lumea. Cand vine la liceu, intra tupeul in ei... -_-. Sper sa nu devii si tu asa.
Nu ar trebui sa te simti prost. Invata cat poti si la anul sau din semestru 2, te transferi la uman. Filologie sau stiinte sociale. happy

| Alxxzzxx explică (pentru Nemessys):

Nu-mi imaginez cum ai putut să stai atât timp retras.
Sunt numai de 3 zile la şcoală şi mi se pare un chin să nu şti pe nimeni şi nimic...
Sunt conştientă că colegi nu-s neapărat şi cei mai buni prieteni, dar macar prieteni sa fie.

Mersi că te-ai deschis şi mi-ai povestit atâtea. happy

| Nemessys a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Nu am avut de ales. Trebuia sa o fac.
Daca aveam cu cine socializa, bineinteles ca o faceam. happy
Mie nu prea mi s-a parut un chin. happy Am avut noroc ca in a9-a deja cunoasteam 4 baieti. happy

Macar prieteni? Slabe sanse. happy Ma rog. daca eu nu am avut noroc la asa ceva, asta nu inseamna ca nici tu nu o sa ai.

Mult noroc! happy

| Alxxzzxx explică (pentru Nemessys):

Şi cum aş putea să-i zic?!

-Bună ziuua!
-Bună ziua!
- Vreau să mă mut din banca...
-De ce vrei să te muţi?
-Că-i ciudată tipa de lângă mine...

Nu, aşa nu...
N-am cum să spun aşa ceva...

| Nemessys a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Cred ca singura solutie ar fi. daca stai putin mai in spate si asa ii zici ca vrei sa stai in fata. happy
Sau daca te deranjeaza cu ceva, ii poti zice ca nu te lasa in pace.

Apropo. ce este asa de ciudat la acea fata?

| WaterDrop a răspuns:

1) Nu te muta din banca, transforma colega ta ciudata in cea mai buna prietena. Cei ciudati sunt loiali si te va ajuta pe viitor.Esti tu prea fitoasa.

2) Iti dezlipesti funduletul micut de scaun si iesi cu ei in pauze, unde iti afisezi zambetul fals la glumele lor proaste indeajuns de mult incat sa-ti spuna ca va vedeti pauza urmatoare.

3) Mentine nota 5 la mate si asta e.Nimanui nu-i pasa ca stii tu ecuatii, atata timp cat poti sa cheltui cu succes banii cuiva.

| Alxxzzxx explică (pentru WaterDrop):

1. M-am cam mutat deja.
Am luat decizia asta. (Tipa se cam uită urât la mine după asta, dar sunt ok happy )
Prieteni mi-am fācut (oarecum)

2. Ştiu doar intrarea şi ieşirea din şcoalā, nimic mai mult... (Nici şcoala nu o cunosc, nici macar magazinul de lângă nu ştiu unde este...)
3) Nu prea ştii ce sā zic...
Doar 5?! Nu-s obişnuitā aşa...
Ştiu că-n generală eai uşor dar măcar să scad 1-2 puncte...
Adică 8-9... (Bine şi un 7 doar un 7)
Nici chiar 5...

Îţi mulţumesc pentru rāspuns, m-a ajutat! ( mă refer la 2)
:* happy

| WaterDrop a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Yessssss, 1 din 3! Un nou record pentru mine! Pupici si tie.

| Ara997 a răspuns:

Te speriasi?
calm, copila!
asa e inceputul ai rabdare observa atent ce-i in jurul tau si pe urma actionaza.
adica mananca cartea, o sa vezi cum o sa decolezi, restul e cancan.
succes!

| Alxxzzxx explică (pentru Ara997):

E greu...
Şcoală nouă, colegi noi, profesori noi, casa nouā...
Totu-i nou pentru mine.