| lucyanaaaq7 a întrebat:

Buna, TPU! Ma confrunt cu o mica problema. Sunt crescuta de bunici. Am 11 ani si parul de pe picoare si subrat a inceput sa fie vizibil. Bunicii nu ma lasa sa ma epilez deoarece spun ca sunt prea mica iar colegii mei rad de mine pentru ca am par pe picioare ( sunt si bruneta si se vede cu ochiul liber). Am auzit ca daca te razi cu lama va creste mai des parul si mi e frica sa o fac. Vreau sa ma epilez cat de curand macar pe ascuns deoarece nu mai suport bullyng-ul din cauza aceasta. Voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Eu sunt de acord.Cel mai probabil un nivel mai crescut al testosteronului, dar poate fi si simpla pubertate, iar ea sa aiaba o predispizitie genetica in a dezvolta pilozitati excesive.Problema cea mai mare, daca acesta ar fi cazul unui dezechilibru hormonal, nici macar nu ar fi pilozitatea, ci potentialele viitoare afectiuni ale sistemului reproducator.
Daca bunicii nu o lasa nici macar sa se epileze, ma gandesc ca peste 1 an, sau 2, nu o vor duce nici la ginecolog.
Ideea de a merge la endocrinolog este excelenta.Ma intreb daca si poate sa ii convinga.
Cat despre lama de ras, parul nu creste mai des, este un mit, dar ai putea incerca alte metode pentru inceput, cum ar fi crema depilatoare.Inteleg ca la varsta aceasta este dificil sa gestionezi situatia, dar incearca sa vorbesti cu bunicii tai si sa ii informezi. Poate ca citind diverse articole, vor intelege ca ar fi bine sa vezi un medic.Sau poate ai posibilitatea sa vorbesti cu parintii, iar ei sa le spuna bunicilor sa te duca la medic.
Exista sanse sa nu fie un dezechilibru hormonal si sa ai doar o predispozitie genetica pentru pilozitatile excesive intrand in faza de maturizare.Pana la urma, fetele intra in faza de sexualizare incepand cu varsta de 8-9 ani.Tu deja ai 11, ceea ce inseamna ca in curand vei avea si menstruatie, daca inca nu a aparut.
Ai o greutate normala pentru varsta si inaltimea ta?
Ai inceput sa te dezvolti fizic? Percepi schimbari in afara parului de pe corp? Si de cat timp ai par corporal?

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mai vorbeste cu bunica si spune-i ce se intampla la scoala si ca e ok sa te epilezi daca parul este vizibil. Poti sa folosesti crema depilatoare pentru inceput.

| lucyanaaaq7 explică (pentru Aasdfghj):

Comunicarea la noi in familie nu exista. se va supara pe mine imediat ce deschid dubiectul sau ma v a lua la misto

| sierra1 a răspuns:

" Am 11 ani. Vreau sa ma epilez...Voi ce imi recomandati?"

stai in banca (citește: rămâi așa cum ești) ta, incă vreo 3-4 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Endocrinolog,ai o dereglare hormonala, se da tratament și scapi de parul ala. E posibil sa suferi și de hirsutism dar mai degrabă o dereglare hormonala

| lucyanaaaq7 explică (pentru Floridori):

1. Da, acum 3 luni mi-a venit prima menstruatie.
2. Da, am o greutate normala pentru varsta si inaltimea mea.
3. Da, in comparatie cu alte fete de aceeasi varsta, arat ca una de 13-14 ani. de exemplu iau haine de la femei sau ultima marime de la fete adica 13-14 ani.
4. va rog sa-mi dati mai multe detalii in legatura cu ce alte schimbari ar mai trebui sa observ
5. am de aproape 1 an, insa nu era asa observabil (sper ca am ales forma corecta), ca dupa menstruatie.

| Floridori a răspuns (pentru lucyanaaaq7):

Ok, deoarece deja ai menstruatie, este clar ca te maturizezi si nu mai este un secret ca esti la pubertate.
Pilozitatile pe picioare, brate, la axile, in zona pubiana, chiar si pe buza superioara, sunt considerate normale in acest punct.
Nu ai face rau nici daca ai merge la endocrinolog, deoarece acesta poate determina daca ai motive de ingrijorare sau nu (cel mai probabil nu, dar numai prin analize specifice se poate determina), dar inteleg pe deplin ca nu poti discuta asta cu familia ta.Cu toate ca in mod obisnuit, ar trebui sa existe comunicare, inteleg si stiu acest tip de familie si parinti din proprie experienta, asa ca, oricat le-ai spune, nu te vor lua in serios.Si da, in anumite momente poate fi frustrant si chiar trist, dar nu ii poti schimba si sfatul meu este sa fii o fata puternica, sa inveti, sa ajungi sa fii pe picioarele tale, sa ai o meserie pe care ti-o doresti si atunci, independenta iti va oferi libertate deplina.

In cazul tau, sexualizarea a inceput mai devreme decat in cazul majoritatii, ceea ce este perfect normal daca aceste evenimente s-au petrecut dupa implinirea varstei de 8 ani.
Schimbarile majore sunt cele vizibile: pilozitati, sani in dezvoltare, solduri, coapse, menstruatie, secretii vaginale.Dar pot exista si schimbari mai subtile, ca de exemplu felul in care simti sau percepi lucrurile, ganduri, idei, planuri, dorinte, schimbari de umor...
Deoarece ai menstruatie, te sfatuiesc sa incepi sa tii un calendar, deoarece pentru o fata/femeie este esential sa isi cunoasca organismul.
Intr-un caietel de care sa stii numai tu, poti nota urmatoarele:
-data la care incepe menstruatia si data la care se termina;
-textura, culoarea si abundenta sangerarii pe zile (de exemplu daca este mai rosu, mai roz, mai maro, mai cu cheaguri, mai slab cantitativ etc.);
-textura si abundenta secretiilor vaginale in functie de perioada lunii;
-daca simti durere, crampe, intepaturi in zona abdominala si zilele in care simti asta.

Cu aceste date iti va fi foarte usor sa iti dai seama daca totul este in regula cu organismul tau, sau ai motive de ingrijorare la un moment dat.
Ulterior, cand vei fi mai mare, aceste date iti vor fi de folos pentru a calcula perioada fertila.
Daca vei avea ciclu neregulat (adica durata in zile din prima zi de menstruatie pana la urmatoarea menstruatie este diferita de fiecare data), iar ciclurile nu se regleaza pana la 16 ani, ceea ce ar insemna sa aiba mereu aceeasi durata (adica distanta in zile din prima zi de menstruatie pana la urmatoarea menstruatie sa fie egala), cu diferente de maxim +/- 1 zi, atunci te sfatuiesc sa mergi la endocrinolog si la ginecolog.La 16 ani poti merge la ginecolog si singura, deci va fi ok.

Daca mai ai orice fel de intrebare, fara a te judeca, iti voi raspunde cu mare drag, atat aici cat si prin mesaj privat.

| VoidEternal a răspuns (pentru Floridori):

E nevoie mare de educație și de răspunsuri ca ale tale, dar mai ales e nevoie de oameni cu bunăvoința ta de a ajuta pe cei care au nevoie. Să te țină Dumnezeu sănătoasă să poți ajuta cât mai mulți oameni!

| Floridori a răspuns (pentru VoidEternal):

Iti multumesc frumos!

| lucyanaaaq7 explică (pentru Floridori):

Multumes mult pentru ajutorul dat!

| Floridori a răspuns (pentru lucyanaaaq7):

Cu drag!
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt de acord.Cel mai probabil un nivel mai crescut al testosteronului, dar poate fi si simpla pubertate, iar ea sa aiaba o predispizitie genetica in a dezvolta pilozitati excesive.Problema cea mai mare, daca acesta ar fi cazul unui dezechilibru hormonal, nici macar nu ar fi pilozitatea, ci potentialele viitoare afectiuni ale sistemului reproducator.
Daca bunicii nu o lasa nici macar sa se epileze, ma gandesc ca peste 1 an, sau 2, nu o vor duce nici la ginecolog.
Ideea de a merge la endocrinolog este excelenta.Ma intreb daca si poate sa ii convinga.
Cat despre lama de ras, parul nu creste mai des, este un mit, dar ai putea incerca alte metode pentru inceput, cum ar fi crema depilatoare.Inteleg ca la varsta aceasta este dificil sa gestionezi situatia, dar incearca sa vorbesti cu bunicii tai si sa ii informezi. Poate ca citind diverse articole, vor intelege ca ar fi bine sa vezi un medic.Sau poate ai posibilitatea sa vorbesti cu parintii, iar ei sa le spuna bunicilor sa te duca la medic.
Exista sanse sa nu fie un dezechilibru hormonal si sa ai doar o predispozitie genetica pentru pilozitatile excesive intrand in faza de maturizare.Pana la urma, fetele intra in faza de sexualizare incepand cu varsta de 8-9 ani.Tu deja ai 11, ceea ce inseamna ca in curand vei avea si menstruatie, daca inca nu a aparut.
Ai o greutate normala pentru varsta si inaltimea ta?
Ai inceput sa te dezvolti fizic? Percepi schimbari in afara parului de pe corp? Si de cat timp ai par corporal?