| RoxanaAndreea2300 a întrebat:

Ma confrunt cu o mica problema.
Sunt in clasa a 9-a la un liceu pe filologie. Problema e ca stau la camin, dar nu al liceului meu, la altul si acolo ajung in 5-10 min. Acolo platim 3 mil jumatate. In acest pret este inclus dormitul si 3 mese pe zi. Eu nu prind cina si dau banii degeaba plus ca nici nu prea pot invata... Pana la mine acasa sunt 20 km. Ajung in 25 min. Avem foarte multe portofolii de facut si in acest mod ar trebui sa platesc la un magazin pentru a imi scoate si mie pozele la imprimanta. Am acasa imprimanta insa in 2 zile adica sambata si duminica nu am cand, deoarece am nevoie de putina odihna plus ca mai am si de invatat si asa...
M-ar ajuta un sfat prietensc.Ce ati face in locul meu? Ati ramane la camin sau ati face naveta la 20 de km departare de casa? M-ar ajuta foarte mult.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Da, poți face naveta, dar trebuie să iei în calcul câteva probleme care apar. În primul rând, trezirea mult mai devreme decât acum. Faptul că aproape o oră pierzi pe drum dus întors. Să înțeleg că ai ore după amiază, deci ai ajunge seara târziu, când nu prea mai ai puterea de a învăța.
Dar de asemenea, gândește-te ca nu cumva costurile navetei să depășească costul căminului și a ceea ce cheltui pentru ce scoți la imprimantă.
Dacă se întâmplă așa ceva nu ai făcut nimic. Dar, mai ales, gândește-te dacă reziști fizic la această navetă. Căci, dacă nu reziști și ajungi la doctor nu ai făcut nimic.
Părerea mea este măcar anul acesta să rămâi la cămin, iar din toamna viitoare, poate găsești încă o colegă, două și închiriați o garsonieră unde veți putea avea calculator cu imprimantă, dar și liniște.