| andreiiiukuuu a întrebat:

Ma numesc Andrei am 19 ani 1.72 si am o mica mare problema.
Am 2 luni de sala. Problema este ca eu cresc in greutate dar nu cresc vizibil.
Mi-am cumparat giant mega mass 4000, animal pak, Bcca si care-alkalyn.
Am 3 mese regulate pe zi, dimineata amiaza seara.
Antrenamentul este de 2-3 ore pe zi iar sambata si duminica odihna. Nu exclud la mese mananc orice nu exclud prajeli dulciuri si alte feluri de preparate.
Aceste produse le iau regulat si in cantitate medie.
3 shakuri pe zi dimineata la amiaza si seara. 300 ml apa + 3 cupe de proteina, un plic de animal pak inainte cu 2 ore de sala, 3 pastile de creatina inainte cu jumate de ora de a merge la sala, si aminoacizii 10 pastile dupa antrenament.
In greutate am crescut in 2 luni de la 65 kg la 73 dar fara rezultate vizibile.
Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Suplimente -> ok
restul -> PRAF

1. "Am 3 mese regulate pe zi, dimineata amiaza seara. ", cu 3 mese pe zi vrei sa pui muschi? esti amuzant

2. "Antrenamentul este de 2-3 ore pe zi", la antrenament se sta MAXIM o ora. Daca stai 2-3 ore => te antrenezi extrem de PROST.

Ala e antrenament de volum, NU de intensitate, cum au mushcii nevoie. Oricum dupa 1 ora nivelul de testosteron scade si deja e contra productiv ( decat daca stai cu seringa de testosteron dupa tine ).

Pune mana si schimba urgent ce ti-am zis. Parca vad ca esti genul care face mai mult de 2 exercitii pentru biceps

| andreiiiukuuu explică (pentru Cosmin86):

Eu zic ca treaba cu mesele nu este asa de importanta. Uite daca te documentezi despre Arnold el avea la un moment dat o singura masa pe zi. Ei bine, in acea masa avea 4kg de carne de vita. Si alte feluri de preparate.
O sa incerc sa schimb si sa mananc mai des.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Arnold lua steroizi. Cand iei steroizi poti asimila toate proteinele din 4 kg de carne, tu nu poti.

Nu mai copia pe Arnold sau mai stiu eu pe cine, asta e o mare tampenie.

"Eu zic ca treaba cu mesele nu este asa de importanta", atunci de ce toti specialistii zic ca e? Eu nu prea folosesc suplimente si tot am 42 in brat, doar cu mancare, asa ca eu zic ca e foarte importanta.

Vezi ca si cu BCAA ai aiurit un pic, nu ala e rolul lui happy

Dupa un antrenament intens un muschi se reface in 5-6 zile, nu 48 de ore

| andreiiiukuuu explică (pentru Cosmin86):

Ok cosmine. imi poti lasa un program zilnic de sala? avand in vedere ca sunt la facultate si nu pot decat dupa ora 12/1 sa merg la sala. Nu in alimentatie. Doar grupe musculare. Si spune-mi daca este bine sa schimb intre ele grupele musculare gen.
Saptamana trecuta luni am facut piept simplu intens cu putin abdomen, lunea viitoare nu mai fac piept si bag spate/trapez sau altceva. are ceva daca schimb antrenamentul in alta ordine? eu vreau doar un program zilnic 5/7 zile care sa il urmez la sala..Mersi si cu asta inchei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Program 5/7 :

ziua 1 -> piept, abdomen
ziua 2 -> spate
ziua 3 -> umeri, trapez
ziua 4 -> brate, antebrate
ziua 5 -> picioare

La grupele mici faci 7-8 serii iar la grupele mari 12-14

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Dar inca ceva.

nu te-ai gandit ca 5 din 7 e un volum prea mare? si ca o sa cresti mai lent?

| andreiiiukuuu explică (pentru Cosmin86):

Nu nu sincer nu e prea mare 5/7 e foarte ok. dar programul tau e cam slabut. Uite aici program care il fac eu.

Deci sa incep cu un unceput sa iti explic cam tot ce fac eu.
1. Luni piept intens cu abdomen usor. Piept bara dreapta 4 repetari : 50 kg, 70, 80, 85 apoi inclinat spate fata, + scripete si fluturari.
abdomen aparat care ma inclin in fata + banca de abdomene. si scripet tinand in maini si un fel de aplecaciuni cu greuitati mari la aparat.
2.Biceps + triceps. Fac intain tricepsul deoarece este grupa mai mare de muschi si se lucreaza mai greu.
Bara dreapta maini apropiate 4 repetari :20kg, 40,50. apoi iar o serie de 50. apoi bara in zet, zigzag, sau cum vreti voi sa o numiti. la fel. scripete pozitia sezut si tras jos cu bara mica numai din coate. + gantere. sezut inclinat fata si ridicand numai din antebrat inspre spate.la fel 4 repetari, depinde de greutati,
3. Umeri + trapez. gantere 4 repetari+ bara dupa cap + bara in fata capului apropiat de piept+ trapez 4 repetari gantere + aparat inclinat fata tot 4 repetari tras.
4. spate+cardio- Pozitia sezut -tras pozitia sezut tras de sus in jos + gantere inclinat fata ridicat greutate langa coasta nr 3 numarand de jos in sus.+ din picioare bara dreapta ridicata de la piept in sus + bara dreapta ridicata de jos in sus prin fata pieptului cat mai aproape de piept pana sub barba.
5. Picioare +abdomen. picioare impins de jos in sus de sus in jos + gambe la aparat aparatul pus pe umeri si ridicand doar din glezne. + aparat intins pe burta si ridicat in spate.
6+7 pauza. Astept reply ce nu e bine. eu zic ca totul e ok numai ca trag prea tare de ele si poate ca ma suprasolicita si nu imi dau seama. sau poate ca e prea intens

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

O secunda.programul meu "slabut" e folosit de toti marii sportivi.

Si programul tau e LA FEL, doar ca ai inversat zilele, in loc de spate in ziua 2 si brate in ziua 4 ai pus brate in ziua 2 si spate in ziua 4 laughing)

Acelasi program, doar ca ai inversat zilele happy

Antrenamentul pare ok, dar :

- la spate nu faci tractiuni si indreptari ( exercitii DE BAZA )
- la picioare nu faci presa si genuflexiuni cu haltera ( pe liber, pe aparat )
- la piept fa is cu gantere ( daca faci impins cu bara orizontal, cand te muti pe inclinat fa impins cu gantere, o sa vezi ca e diferit )
- la triceps fa si flotari la paralele
- la biceps "apoi iar o serie de 50", 50 de ce? de repetari, de kg?

Ca 2 reguli generale :

- corpul tau + greutatile libere sunt mult mai eficiente decat aparatele si scripetii
- ramai intre 6 si 10 repetari, daca vrei masa musculara. poti mai multe, maresti greutatea, poti mai putine, scazi

12 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Pai si tu in 2 luni cat vrei sa fii? abia dupa 6-7 luni vei putea sa vezi niste rezultate vizibile dar acuma este prea devreme, si vezi ca daca tot mai bagi prostii din astea in tine vei ajunge sa ai probleme.Chiar nu stiu de ce tineri din ziua de astazi folosesc astfel de rahaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Pentru ca nu sunt rahaturi, ce ia el sunt produse foarte bune

| LivingLouder a răspuns:

Pai, la tine din cate vad problema nu este la cantaritul mai multor kilograme. Ideea este ca nu prea conteaza kilogramele, ci crescutul masei musculare. Ar trebui sa te consulti cu un doctor sau un nutritionist despre dieta ta. Dupa parerea mea tu depui prea mult efort, ai incercat sa mai faci o pauza? pentru ca muschii tai poate au obosit sa mai faca atata efort.

| andreiiiukuuu explică (pentru LivingLouder):

Pai nu degeaba iau BCAA acest produs ajuta muschiului sa se refaca nu in 48 ore ci in 24...

| Alinaka a răspuns:

Recomand 3 mese principale si doua gustari, asa o sa ai 5 mese, produse de nutritie vezi aici http://www.culturism.net/produse
ziua 1 - piept, abdomen
ziua 2 - spate
ziua 3 - umeri, trapez
ziua 4 - brate, antebrate
ziua 5 - picioare
ziua 6 - cardio 1 ora
ziua 7 - odihna