| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema destul de grava din punctul meu de vedere, mai ales stiind ca problema asta persista inca de ani buni. Am ajuns sa-mi urasc propriii parinti. In scoala generala am fost tot timpul premianta si am fost cea mai buna din clasa (numai medii peste 9.40). Acum la liceu am scazut putin, dar inca invat bine, ma straduiesc, si reusesc sa scot medii de 8.60 si 8.70, si cred ca e bine. Insa ei n-au fost niciodata multumiti de mine. Ma cearta si urla amandoi si urla la mine ca istericii pentru ca nu invat, ca ce-o sa se aleaga de mine, etc... "nu invat? WTF!?". Si sa nu mai spun ca imi aplica cea mai dura pedeapsa pentru mine. Ei stiu ca am o slabiciune pentru. calculator asa ca in timpul scolii ma pedepsesc ca sa nu ma joc pe calculator decat in weekend. De multe ori ne certam fara motiv si urlam unul la celalalt. Eu ies pe afara si plang ore intregi si ma intreb cu ce am gresit asa de tare sa duc o viata plina de suferinta din cauza ca traiesc in casa cu doi oameni cu care nu ma pot intelege de nici o culoare. De multe ori ma cearta fara motiv, de exemplu de ce desenez, de ce scriu poezii in loc sa-mi fac temele (cu toate ca eu imi fac temele si doar apoi am alte activitati). Au ajuns sa-mi comande viata pur si simplu, obligandu-ma si sa mananc la ce ore vor ei, si... daca nu mananc tot din farfurie e din nou o problema! Tin sa mentionez ca peste cateva zile implinesc 16 ani, insa n-am fost niciodata genul de fata rebela. N-am avut in viata mea un prieten, nu sunt batausa, nu fumez, si sunt mereu calma indiferent de situatie. Eu, sincer, ma consider un adolescent model, si am incercat sa le explic ca am facut totul ca sa-i multumesc, inclusiv mi-am vazut tot timpul de treaba mea, am invatat si am fost cuminte dar ei nu inteleg. Cand vreau sa vorbesc frumos cu ei urla la mine ca animalele. Ma obliga sa ma pun seara in pat la ore gen 21:30 sau 22:00. Sunt atatea de zis. Dar acum va las pe voi sa va ziceti parerea. Astept cateva sfaturi: cum sa scap de situatia asta exasperanta? Pentru ca simt ca cedez, nu mai am nervi sa indur!

Răspuns Câştigător
| AllePunct a răspuns:

Parintii tai sunt genul ala de parinti cu conceptii invechite, mai cunosc si eu.
Ar trebui sa nu te mai consumi in halul asta, pentru ca nu iti face bine, si incearca sa vorbesti frumos cu ei, avand in vedere de ai 16 ani, ar trebui sa fie si ei mai intelegatori. Ii inteleg si eu pe parintii tai, sunt grijulii si protectori dar nu isi dau seama ca pe tine te derajeaza comportamentul lor.
Ar trebui sa ai o discutie cu amandoi, cand ii prinzi in toane bune si sa incepi frumos, sa le spui ca nu vrei sa te certi si sa te lase sa vorbesti. Ar trebui sa vorbesti sincer atunci, sa le spui ce te deranjeaza si de ce. Sa i rogi sa iti dea mai multa libertate si sa le promiti ca incerci sa iti maresti mediile, cu toate ca sunt medii foarte mari pentru liceu, sa le zici doar ca sa vada ca iti pasa.
Te inteleg ca esti suparata si inteleg ca esti cu nervii la pamant, am avut si eu momente din astea, toti am trecut prin asta, dar roaga-i sa iti dea mai multa libertate, nu le cere totul dintr-odata, pe rand.
Si incearca sa fii mai calma cand vorbesti cu ei, sa nu plangi, pentru ca mi-am dat seama ca pe parinti nu ii impresioneaza teatrul asta cu plansul.
Vorbeste calm:*
Si mai ales, nu te mai certa cu el, nu mai tipa la ei, pentru ca pe ei asta ii enerveaza puppy dog eyes.
Stiu cum e, crede-ma, e o perioda naspa, stiustraight face
Cand vezi ca tipa la tine, tu sa le zici asa "nu mai tipati, prefer sa vorbim cand va calmati", si ei o sa isi dea seama ca te schimbi.
Ei incearca sa te protejeze, dar mi se pare stupid sa faci in halul asta, bine ca ai mei sunt intelegatori.
Deci in definitiv, nu ii mai baga in seama, ca si tu pe mieluselul, zici ca faci ca ei, si faci ca tine, da-le impresia ca te schimbi si ca ce au facut ei a avut rezultat si o sa se calmeze, garantez:*
Sperca te-am ajutat, sa ma tii la curent cu detalii, te rog puppy dog eyes.
Te pup, ai grija de tine big grin
Funda?batting eyelashes

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Criză teribilă, monșer"!---i-auzi colo,"nenorociti","comunisti" care"urla la mine ca animalele"!

Calificandu-ti astfel parintii, te descalifici pe tine insati! De aceea cred ca nu vei fi receptiva la niciun sfat de bun simt( asemanator celui dat de RememberToSmile ).

Stiu ei, parintii, ce "adolescent model" au!

| RememberToSmile a răspuns:

Incearca sa faci tu primul pas spre o apropiere de ei...de exemplu:spune-le ca vrei sa mergeti impreuna undeva, invita-i sa jucati un joc impreuna, gateste o prajitura sau ceva dragut pentru cand se intorc de la servici, cere ajutorul pentru ceva chiar daca nu ai neaparat nevoie si spune-le apoi ca te bucuri ca ai niste parinti care te ajuta si te poti baza pe ei, spune-le sa mai iasa si ei impreuna in oras sa se relaxeze, lucruri de genul astahappyarat-le ca tu ii iubesti chiar daca nu te-au inteles si te-au criticat mereu si ca esti dispusa sa ii ierti daca de acum inainte te vor asculta si iti vor vedea si calitatile nu numai defectele pe care toata lumea le are...mult succes:*

| Visitor a răspuns:

Daaa...dar eu credeam ca la mine parintii is severi! de unde esti tu? poate ne intalnim cumva?(vorbesc serios)

| Visitor a răspuns:

Pacat....eu sunt departe!

| Visitor a răspuns:

Sau daca doresti poti sa-mi spui cum esti scrisa pe skype...dar imi scrii imi privat daca nu vrei sa vada toata lumea!

| BleahBluh a răspuns:

Deci ce pot spune am trecut prin faza asta desi eu chiar nu invatam din 9, 20-9, 30 in scoala ajunsesem la 7, 50 in liceu laughing nu mai invatasem deloc si incepusasera sa tipe si restul >.> imi stateau pe nervi imi luau calculatorul si restul, desi atunciam dormeam toata ziua petnru ca nu ma mai aveau cu nimic la mana sau sa zic asa nu mai aveau ce sa imi faca. Ma rog toata astea au durat pana m-am rastit la ei, nervi erau peste limita si imi stateau pe cap de ore, poate ai parinti comunisti doar acei parinti se mai comporta in modul asta. Iti sugerez sa vorbesti cu ei. daca tipa ei tipa si tu. daca ei nu pot vorbi calm nu vad un motiv pentru care cealalta parte ar vorbi calm ( asa am facut eu ) daca nici asa nu merge. vorbeste cu bunicii ( parinti mamei/tatului ) explica-le cum sta problema. de obicei parintii lor au o influenta mai mare asupra lor straight face

| didush a răspuns:

Uite nu prea imi vin solutii in minte dar sa nu faci vreo porostie cum ar fi sa fuhgi de acas sa te sinucizi pentru ca eu cred ca parintii tai nu reusesc sa inteleaga ca noi nu ne simtim iubiti prin acesta crija ce neo poarta dar sa stii ca sigur te ubesc chiar daca nu-ti arata!

| didush a răspuns:

laughing