| andrealove24 a întrebat:

Buna TPU..ma frământa ceva de un timp. Sunt clasa a 10 a,profil mate-INFO,intr-un mic orășel din România. Nu ma înțeleg bine cu colegii, prieteni nu prea am ..fiindcă majoritatea de pe-aici vor doar sa profite de pe mine. Părinții mei sunt plecați in străinătate. iubit nu am. Si mentalitatea din zona asta este un infecta. Adică măritatul de la o vârsta frageda, îmbrăcatul doar cu haine de firma sau de la designer..notele nu ni se dau pe merit..am încercat să-mi conving părinții sa ma lase sa ma transfer in alt județ Pt ca nu mai suportam pur si simplu diferențele care se fac aici. Si nu mai suport mentalitatea asta..Ma simt singura, parca nu e locul meu aici..parca nu aparțin de zona asta.In străinătate la ai mei nu pot sa merg ptr ca nu imi place. Dupa ce termin liceul vreau sa plec definitiv din țara. Singura fara nimeni. Vreau sa încep o viața noua,fara intrigile de aici,si sa uit de tot. Acum ar venii întrebarea. Pana termin liceul, cum sa fac față? Nu vreau sa cad in plasa vreunui băiat de pe-aici si sa ma mărit cand termin a 12-a, cum e obiceiul laughingCum sa rezist? De un timp clachez. Nu ma simt deloc bine, sunt trista. Si nu'mi Spune-ți de prieteni, Pt ca aici nu poți să-ți faci prieteni. Sunt o persoana modesta, simpla, ador fizica Si matematica.dar nu pot sa arat asta fiindcă de fiecare data rade cineva de mine cand încerc sa demonstrez..si ma închid in mine si daca continui asa pot sa jur ca voi da in depresie.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu să te ajute și să-ți dea putere să faci față, EL e tatăl nostru cel mai bun, care e tot timpul lângă noi, nu ne părăsește niciodată, ne vrea binele, nu profită de noi și are mereu încredere în noi.
Poate că mai sunt și alte fete care se simt ca tine, caută să ți le faci prietene, să fii tu o încurajare pentru cineva, sau pentru bătrâni care se simt singuri, poate pentru că și ei au pe cineva plecat în străinătate, Lumea e plină de persoane care se simt singure. Cînd încerci să încurajezi pe cineva te simți și tu mai încurajată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune frumos mana si invata ca de invatat inveti pentru tine, nu pentu note, nu pentru colegi nu pentru parinti.

Acum ti se pare ca cel mai important e parerea celorlalti... dar nu e chiar asa. Esti abia la inceputul vietii nu e ca si cum orasul ala, mentalitatea aia si oamenii aia iti vor dicta toata viata.

| R0R0 a răspuns:

Bună!

Si eu sunt la profil mate-info. Din ce ai scris, inteleg ca esti o persoana mai singuratica.Ar trebui sa te bucuri.De ce? Pentru ca exista multe persoane ce nu merita atentie si care se dau pe langa tine doar daca au ceva de castigat.
Acum, legat de obiceiurile alea, eu nu cred ca o sa cazi in plasa aia.Numai daca exista un baiat de care-ti place.Si numai tu stii asta.Insa nu te obliga nimeni sa te mariti cu el.E doar unul din cateva milioane laughing)
Nedreptati exista si vor exista mereu.Deci nu pune la suflet tot ce se intampla la scoala. Tu trebuie sa ai costiinta impacata ca meritai nota aceea, dar profesorul nu ti-a dat-o.El ar trebui sa aiba sentimente de vinovatie.E normal sa se faca diferente intre elevi. Exista profesori care, de cele mai multe ori, iti cauta defecte. Lasa-i! Nu conteaza!

Daca vrei sa vorbesti cu cineva, I am here. big grin

| Scarbo a răspuns:

Nu dispera, si eu eram la fel ca tine si inca sunt, singur, fiind singurul ateu in clasa a9a din clasa colegii m-au privit cu dispret. Secretul e sa nu-ti pese de cei din jurul tau, asa vor ajunge sa te respecte, sa le trezesti interesul in a te cunoaste. Poarta-te ca o carte inchisa cu ei, nu le da nici un indiciu despre personalitatea ta. Si daca te mai simti singura vreodata, poti vorbi cat vrei cu mine, si eu sunt mate-info, nici eu nu m-am integrat din prima, avem ceva in comun pana la urma. Contacteaza-ma la id-ul claudiu_5net@yahoo.com, daca mai ai stari depresive.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Stai sa ghicesc, esti din Vaslui?

| andrealove24 explică:

Nu,nu sunt din Vaslui! laughing