| anonim_4396 a întrebat:

ma gandesc de o vreme sa imi fac un piercing in limba doar ca, imi este frica de urmari. Imi este frica de infectare sau ceva de genul. Are cineva piercing in limba de ceva vreme si poate sa imi spuna daca se poate intampla ceva?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am avut, chiar 5 ani.L-am scos recent, sa fie 2 luni? deja mi s-a astupat gaura laughing Pare interesant sa ai, la inceput esti fascinat. Apoi deja lucrurile incep sa devina banale, iti mai crapi o masea, mai il lovesti de dinti.Saruturile sunt dementiale, insa nu merita.Se vede cand vorbesti, la inceput ti se umfla limba cat ai tija la piercing(daca te bate gandu sa iei piercing cu cea mai lunga tija, daca iei dala scurt, cand ti se umfla limba, nu o sa aiba loc unde sa se umfle si ajungi la urgente) Gaura in limba, se da de 'jos' in 'sus'. Trebuie sa fie pozitionat in asa fel in cat atunci cand vorbesti sa nu il lovesti de dinti din fata ca adio dantura in cateva luni. Nu trebuie frecat de dinti sub NICI O FORMA! (asta daca vrei sa mai ai dinti), de ruginit? eu am purtat 3 ani acelasi cercel, nici urma de rugina, e inox.De judecat? da, o sa te judece lumea, am avut 2 cercei in urechea stanga, si pe asta in limba.Toti ma intrebau 'de ce'? Ale tinereti valuri, oricum faci cum te taie capu, sfatu meu e sa nu iti pui. 2 saptamani o sa ai limba butuc,nici nu o sa poti vorbi cum trebuie, de mancat? o sa mananci foarte greu,vei baga cu degetul mancare in gura. Efectiv,vei fi ca si cand ai suferit o operatie pe limba (pentru ca!) limba se umfla,e loc sensibil,e loc umed,e locul in care sunt foarte multe bacteri in stare latenta,, si tu vi si intepi limba,ca mai apoi sa te duci acasa sa mananci o ciorba calda,sau ceva sarat, sau dulce, iar bacteriile alea, intra fix in acea gaurica proaspata facuta, cu rana deschisa, si sa vezi atunci belea.Trebuie sa iei si pastile pentru desumflarea la limba.Mie cand mi-a facut gaura in limba mi-a dat cu xixilina, apoi am fost la magazin, mi-m luat omez si ketonal(ketonalu, ataca stomacu, si omezu il protejeaza trebuiesc luate impreuna) Daca mai ai intrebari scrie-mi

| Derosa a răspuns (pentru Liviu):

Nu imi este frica de ceea ce va spune lumea, aici in Spania nimeni nu judeca de rau un adolescent cu un piercing si nici la scoala.Si la faza asta ca o sa imi treaca si de cercelul din limba m-am gandit, doar la inceput esti incantat dar cand te obisnuiesti nu ti se mai pare asa fain. fac 16 in 2 luni, deci cred ca e doar o idee adolescentina dar chiar imi place doar ca nu vreau sa se intample ceva sau la un moment dat sa regret ca l-am facut. Daca se astupa gaura repede e mult mai bine. Il daij jos doar cand consideri ca nu-l mai vrei. Spuneai ca iti roade dinti?

| Liviu a răspuns (pentru Derosa):

Nu roade nimic puisor, iti ataca dinti, tot frecand otelu ala de dantura in interior, se poate produce leziuni ireversibile.Asta mi-a spus medicul, acestea au fost cuvintele sale.Eu nu prea am bagat in seama, la mine a fost piercingul pus bine, undeva unde nu imi atingea dantura din fata. Evident ma jucam cu el, scoteam limba la persoane, caterinca.Insa mi-a trecut, e doar o faza trecatoare, de ar fi sa dau timpul inapoi, clar nu as mai face asta.In plus, sa mananci 2 saptamani al dracu de chinuit, nu merita happy Te sustin 100% baga mare daca il vrei, cine sunt eu sau restul sa iti spunem ce sa faci? eu ma dau pe mine exemplu, clar nu il mai puneam de ar fi sa dau timpul inapoi.Dar atunci? Mort copt, l-am vrut in 2 zile l-am avut.Insa, ai grija vei fi des invitata la propuneri indiscrete, eu aveam cativa amici buclucasi care spuneau ca vor sa vada cum e cu cercelu. Pana nevasta unuia dintre ei, si-a pus si ea, atunci i-am spus ca vreau sa il incerc laughing si a tacut unu din ei big grin trebuie sa ai igiena foarte ...ridicata ca sa poti sa il menti curat.Il speli cu periuta ta de dinti, dar in primele 2 saptamani nu vei putea indoi limba happyDaca mai ai intrebari scrie-mi

| Derosa a răspuns (pentru Liviu):

Da am vazut ca unele fete i-si clatesc gura cu ser fiziologic dupa fiecare masa.Am sa ma gandesc mai bine inainte? poate vreo luna doua laughing))

| Liviu a răspuns (pentru Derosa):

Sa nu iti clatesti gura cu apa de gura ca mori de durere happy