| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Buna TPU ...ma simt foarte prost, toata lumea se leaga de mine ca am nasul mare si m-am saturat, nu imi mai vine nici sa ma duc la scoala si nici afara nu mai ies din cauza asta, mereu imi e teama sa nu imi zica cineva ca am nasul mare...nu am cu cine sa vorbesc despre asta si mereu stau si ma inchid in mine.
Parintii mei nu vor sa imi faca operatie din cauza banilor ..pana si fratele meu mi-a zis odata ca e am nasul mare (daca si el a zis ce pretentii sa am de la altii oh go on).
In fiecare seara plang si ma gandesc de ce nu am si eu nasul mic ..si de ce altele sunt asa frumoase in comparatie cu mine.
Nu mai stiu ce sa fac. Mi-au zis câteva persoane asta și am plâns foarte mult din cauza asta...una îmi spunea chiar nasoasa happy

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Am avut un coleg de care majoritatea faceau misto tot din aceeasi cauza.A ajuns la facultate, a inceput sa mearga la sala, sa calatoreasca prin toata Europa etc. si ce sa vezi, atitudinea lui s-a schimbat enorm in bine, odata cu aspectul.Acum ar avea bani de operatie, insa nu doreste asa ceva deoarece la un moment dat te loveste maturitatea si iti dai seama ca trebuie sa pui la dos parerile altora.

Deci te sfatuiesc sa sa ai grija de tine, sa nu mai pui la suflet si sa ignori remarcile sau glumele stupide, sa lucrezi la dezvoltarea personala si la aspectele pe care le poti controla/schimba acum.Inclusiv eu mi-am urat nasul pana prin liceu, dar apoi mi-am dat seama ca propria imagine era distorsionata pentru ca mereu ma concentram pe aspectele negative. Daca pe astea le vezi atunci cand te uiti prima data in oglinda, din pacate lucrurile nu se vor schimba.Imi dau seama acum ca al meu nici pe departe nu era hidos, ci normal, asadar mi-am pierdut energia si timpul plangand degeaba, exact ca tine.laughing

Nasul este o trasatura a fetei pe care un procent enorm din populatie ar schimba-o, nu degeaba e printre primele proceduri cand se apeleaza la operatii estetice.Dar sa stii ca si media (tv, social media) contribuie enorm la aceasta mentalitate si perceptie.Nu se poate sa avem toti nas de vedete, considerand ca nici macar ele nu au nasul perfect, toate apeleaza la bisturiu cand devin cunoscute.

Uite aici un canal care explica toate procedurile prin care trece o vedeta : https://youtu.be/cPZb9a3DvS4 Videoclipul e cu Margot Robbie, ca tot este ea in centrul atentiei in prezent datorita filmului Barbie.

Numai mie mi se pare stupid ca pana si copiilor le este inoculata ideea ca un nas mai proeminent, diferit, este un lucru rau? Gandeste-te ca in toate filmele disney personajele principale bune aveau nasul mic, eventual carn, pe cand protagnostii, personajele negative aveau nasul foarte pronuntat, disproportionat de mare fata de restul chipului.Si nu vezi asta doar in animatie, ci si in filmele cu actori reali.E chiar penibila asocierea de mare=urat=rau=malefic etc.etc.

Lumea va continua sa se ia de tine daca observa ca te deranjeaza.Nu voi intelege placerea asta sadica de a te lua de altii in adolescenta, insa ea exista.laughing Trebuie sa intorci obrazul si sa devii putin mai nesimtita. Oamenii care conteaza cu adevarat pentru tine nu vor da doi bani pe nas, crede-ma.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am citit un interviu cu Lidia Buble, spunea ca atunci când a decent vedera, toată lumea se lega de nasul ei și - i soi rău că ar trebui sa se opereze și ca a refuzat și a considerat ca face parte dun fizionomia ei originala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se leaga nimeni de tine daca ii ignori si apoi, chiar nu ai de ce sa plangi ca ai nasul mare, ca fiecare fetita este diferita.

Oricum, pana la implinirea varstei de 18 ani NU se poate face nici un fel de operatie estetica, fiindca copii in crestere nu pot avea asemenea operatii.

Tu ai abia 14 anisori, deci este impsobil sa se faca ceva pentru tine acum, chiar daca tu vrei, fiind imposibil pana la 18 ani.

Draga fata, plansul nu ajuta cu nimic, dar inteligenta AJUTA enorm.
Daca esti fata desteapta ambitioneaza-te si pune mana pe carte si invata pe rupte, cand ajungi la scoala sa iei numai note de 9 si 10 ca toate fetitele sa vrea sa fie prietena cu tine, asa nasoasa cum esti.

| Violleta2022 a răspuns:

O fata/femeie inteligenta nu plange si nici nu se amaraste din cauza unui nas mai marem dimpotriva, face haz de necaz de el si chiar se mandreste.

Uite, de exemplu Barbara Streisend, o actrita super-cunoscuta de la Hollywood, care ar fi avut bani sa-si refaca nasul de vreun milion de ori, dar nu a vrut, fiindca ea a spus ca frumusetea unei femei nu sta intr-un nas, ci in inteligenta ei!

https://en.wikipedia.org/wiki/Barbra_Streisand

| sammie a răspuns:

Ar trebui sa nu-ti mai pese de cei care zic chestii d-astea. Si de operatii n-ai nevoie, dacă Dumnezeu ne-a lasat asa atunci ramanem asa. Fiecare este frumos in felul lui si trebuie sa te iubesti pe tine. Inainte sa vrei sa te placa lumea va trebui sa inveti sa te placi pe tine prima data.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Dacă ei au găsit ceva amuzant în chestia asta înseamnă că sunt cretini. Un om inteligent nu judeca defectele fizice ale nimănui

| Ioana06i a răspuns:

Bună!

Este firesc să te simți tristă, dar ia aminte faptul că părerea celor din jur nu are nicio relevanță cu ceea ce ești tu de fapt.

Ești drăguță, puternică și asta este tot ce contează.

Eu te incurajez să ai incredere in tine, iubindu-te si acceptandu-te asa cum esti. Esti un suflet ca toti ceilalalti si nu ar trebui sa te simti mai "inferioara", fata de restul.

De ce iti pasa de ceea ce spun altii despre nasul tau, atat timp cat tu respiri cu el?

Fiecare om are partile sale, cu bune si rele si totodata, fiecare om merita sa traiasca frumos si sa se puna pe primul loc, inainte de toate.

Iti doresc toate cele bune. Doar increde-te in tine si in propiile tale forte.

Sa te iubesti si sa te accepti pe tine insuti este cel mai important lucru.