| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, mama unui coleg i-a luat telefonul câteva zile iar acel coleg care are și mici probleme la cap a furat 14 milioane de la părințiiși a venit cu ei la liceu și mi-a spus că își cumpără alt telefon. După eu am vorbit cu mama lui și i-am spus că a furat 14 milioane și vrea să își cumpere telefon după ce a cumpărat a ajuns la el acasă seara iar după l-au pus părinții să îl returneze și să ia banii înapoi, iar mama colegului mi-a mulțumit., Am procedat bine? Că știu că a mai furat o dată tot banii de la părinți dar a doua oara nu l-am lăsat și le-am spus, mai puțin că a mai luat o data.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, ca milioanele vechi nu se mai folosesc de peste 10 ani, chiar daca copii se joaca cu ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai întrebat - am procedat bine? Orice comportament are în spate o intenție pozitivă. Consecințele actului tău se referă la context. Relația ta cu el, relația ta cu familia lui.

| Emma30555 a răspuns:

Ai procedat bine fata de părinți dar fata de coleg nu, fiindcă el ți a spus un lucru iar tu l ai parât. Oricum ar fi aflat și singuri, și ar fi dat seama ca acei bani care au dispărut probabil i-a furat fiul lor. Întradevar acel coleg are probleme, și probabil va mai avea dacă de acum face asa ceva, dar poate și în familie ceva nu e în regula din moment ce s-a ajuns aici. Părerea mea, e ca pe viitor sa fi totuși atent când "torni" pe cineva, uneori este bine sa o faci, sa avertizez o persoana nevinovata, sa previi un lucru neplăcut, sa salvezi pe cineva sau o situație, dar sunt și situații când e mai indicat sa nu te bagi sau sa ții pentru tine, adică nu orice lucru sau orice fapta merita sa o spui despre cineva cuiva. Dacă de exemplu un prieten îți mărturisește ca a copiat la un test, nu este ok sa l spui profesorului. Întradevar dacă un coleg vrea sa fure bani de la alt coleg atunci este bine sa intervii dar totuși sa nu te expui nici tu prea mult sunt și copii care pot deveni violenți

| Byb2001 explică (pentru Emma30555):

Da,dar când mama lui mă sunat sa îi dau telefonul meu sa vorbească cu fiul ei și am auzit despre bani că spune că nu ia luat el și nu știe nimic m-am simțit prost că eu știam că banii sunt la el și că îi minte și le am spus

| Emma30555 a răspuns (pentru Byb2001):

Ai făcut bine, nu ți face griji. Eu ziceam pe viitor ca în anumite situații ca poate e mai bine sa nu te bagi dar în cazul asta ai procedat cum trebuue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai procedat foarte bine, felicitari pentru corectitudinea ta!

Colegul tau sa se invete minte ca data viitoare sa nu mai ia ceva ce nu-i apartine si pentru care altii au muncit, mai ales daca e vorba despre parintii lui.