| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, un coleg vrea să își cumpere un telefon și nu are buletinul la el și vrea sa vin cu el la magazin. Ce ziceți sa merg? Că eu nu trebuie sa plătesc nimic doar sa dau buletinul sa își cumpere telefonul, ideea e că are banii furați de la parinti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa mergi.
E o fapta nelegiuita.

In primul rand, ca prietena, ar trebui sa-l sfatuiesti sa inapoieze banii parintilor sai si sa-si ceara iertare pentru fapta comisa.
Explica-i ca nu este bine ce face si ca sa obti ceva in viata trebuie sa muncesti pentru acel lucru.
Parintii lui au muncit pentru acei bani si nu este in regula ca el sa-si insuseasca pe nedrept.

Mai mult pret are un lucru muncit de tine si cu mai multa bucurie il vei achizitiona stiind ca este cumparat din banii tai.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai cuminte. Te va chema plătică.

| Byb2001 explică (pentru darrio2007):

Da n am mai fost cu el și nu i-am dat buletinul

| darrio2007 a răspuns (pentru Byb2001):

Foarte bine. Are ceva de ascuns daca a vrut sa mergi cu buletinul tau. Mare atentie.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu te duci, ca te poate acuza ca ai furat bani din casa parintilor lui si ajungi sa platesti tu ce a facut el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te, apoi il poti reclama că ti-a furat telefonul. laughing

Nu ii da actul tau de identitate!
Si scoate-l din "lista" ta de prieteni. Nu cred că ai nevoie de hoți si mincinoși in jurul tău.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inteleg, eu daca vreau sa-mi cumpar telefon de la magazin nu imi cere nimeni buletin. Te referi la abonament? Daca vrea sa-si faca abonament pe numele tau e nasol