| AlexisIvone a întrebat:

Mi-as dori sa slabesc cam 10-15 kg. Aveti vreo metoda buna? Beau destul de multa apa si nu prea stiu ce ar trebui sa mananc si ce nu. Aveti o metoda de slabit?

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Fiecare om este diferit, nu exista o dieta care sa functioneze pentru toti, la cineva efectele pot fi uimitoare, la altul pot fi minuscule. Ideea este sa fii intr-un deficit caloric, adica sa mananci mai putin decat consuma corpul tau, poti calcula acest lucru folosind diversele calculatoare cu un search pe google.
Da sa-ti ofer un mic exemplu pentru a intelege: daca in mod normal consumi in jur de 3.000 calorii iar numarul de calorii pentru mentinerea greutatii este de 2.500 calorii atunci vei depune grasime. In momentul in care reduci cantitatea de calorii consumate cu 500 iti vei pastra greutatea, iar in momentul in care vei reduce inca 500 calorii si vei ajunge la 2.000 atunci vei slabi deoarece corpul neavand energia necesara pentru a sustine anumite activitati fizice va extrage energia din tesutul adipos. Sfatul meu este pentru inceput sa-ti calculezi necesarul caloric pentru mentinere, sa scazi aproximativ 500cal pentru a slabi aproximativ 500g/saptamana si sa cresti activitatile fizice. Dulciurile, alimentele fainoase incearca sa le reduci pentru ca contin un numar mare de calorii care iti va ingreuna procesul de slabire.

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Mancat ordonat + ceai verde + mult sport - solutia care a functionat la mine. Daca vrei mai multe detalii, iti pot spune.

| RAY a răspuns:

Asta inseamna vreo 70000 de mii de calorii, si tu daca esti pe minus cu 1000 pe zi, desi fa un calcul

| devilshelp a răspuns:

Renunta la carbohidrati (paine, paste, orez, etc.), la fast food, la mancaruri care contin zahar si la prajeli. Trebuie sa faci si putin sport ca sa pierzi greutatea mai rapid

| Ela05 a răspuns:

Pentru început inclusiv cu apă te poți îngrașă dacă suferi de reținere de lichide. Deci în primul rand trebuie sa elimini apa aceea, pentru asta este foarte bun ceaiul de coada calului. Următorul pas ar fi să elimini carbohidrați din alimentație și să te centreze mai mult pe proteine. 5 mese pe zi in cantități mici bineînțeles. Mic între mic dejun și prânz poți manca un fruct, de-asemenea și între prânz și cină poți face același lucru. Centrează-te pe fructe și legume bogate în fibră. Încearcă să eviți fructele bogate în zaharuri cum pot fi bananele spre exemplu, și centrează-te in cele bogate în vitamina c cum ar fi kiwi (care este cel mai bogat în vitamina c). Te sfătuiesc dimineața când te trezești să bei un pahar mare de apă cu lămâie. În cursul zilei poți bea apă cu lămâie sau ceai verde.
Seara te sfătuiesc să mănânci ceva lejer, cum ar fi peste alb fiert sau piept de pui or fiert or fript (nu prăjit, evită prăjelile) îl poți însoți de broccoli sau orez alb.
Cina este indicată la ora 6 seara. Cel târziu la ora 8 seara.
Așa organismul va avea timp să elimine parte din grăsimi înainte să dormi, cu toate că și în timpul somnului ardem grăsimi deoarece creierul nostru continuă treaz, însă dealungul zilei ardem mult mai multe, seara grăsimile restante se depun (și asta duce la îngrășat). Al sfat ar fi să înlocuiești uleiul de floarea soarelui cu ulei de măsline.
Și dacă mai faci și un pic de sport ar trebui să slăbești ușor cu sfaturile acestea.
Să ținem cont că totul depinde de organism și plus de cantitatea de calorii ce mănânci și câte consumi pe zi.
Și dacă faci sport nu neapărat slăbești, deoarece grăsimea este mult mai ușoară decât mușchii, deci te subțiezi, dar poate de cântărit cântărești mai mult, datorita mesei musculare. Practic cu sportul grăsimea aceea o transformi în masă musculară, ce te interesează pe tine. Asta se va cunoaște fizic și nu neapărat la cântar, acum depinde de cate kilograme ai peste greutatea ta normală corespunzătoare înălțimi tale.
Totul depinde de tine, de organismul și metabolismul tău.
Dacă ai un metabolism lent vei avea nevoie de sport pentru a-l accelera și asta va duce la o ardere mai rapidă a grăsimilor.
Sper că ți-a fost de folos.
Mult succes.

| alexandramaria78 a răspuns:

Poti slabi cu ajutorul unei diete bune si a antrenamentelor de xbody. Eu am slabit 4-5 kg in doar 4 sedinte! Uite aici o sala www.tome.ro Bafta!

| MarcoXD a răspuns:

Poți sa mănânci aproape ce vrei tu, doar nu prajeli(MC, KFC) și fa în fiecare zi 60 secunde de plunk și slăbești în maxim 2 săptămâni.

| Kerre a răspuns (pentru MarcoXD):

Nu inteleg ce legatura are "60 secunde plunk" la subiectul Slabire.