| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Nici nu stiu cum sa incep, pentru ca mi-e destul de greu. Dupa cum bine stiti, ieri, 14 sep 2019, a inceput noul an scolar.Totul bine si frumos,ajung acasa,vorbesc cu PRIETENA MEA CEA MAI BUNA si dupa ceva timp, imi trimite un mesaj, nici macar la telefon, ca ea a observat ceva schimbat la mine.Ca m-am schimbat,de cateva luni si am intrebat-o de ce nu mi-a spus iar ea mi-a raspuns ca nu a putut si ca a asteptat sa vada daca se schimba lucrurile.Mi-a spus ca nu vom mai fi cele mai bune prietene,dar nu am cum sa explic cum eram noi. Vorbeam in fiecare zi,ea avea incredere in mine si eu la fel,vorbeam seara ore intregi pe apel,ea mereu mi-a spus ca sunt numarul unu si mereu voi fi. mentionez ca ea e plecata in Germania de vreo luna,acolo sta, iar in Romania a venit cu gandul de mutare, iar acum peste cateva luni era vorba sa se intoarca, dar s-a razgandit intre timp. De vreo 2 saptamani a cunoscut o fata afara si nu eram geloasa, pentru ca mereu imi spunea ca eu sunt cea mai buna.Mentionez ca eu am 14 iar ea 17. A mai spus ca nu vrea sa mai aiba legatura cu nimeni din Romania si ca vrea o pauza si ca poate peste cativa ani ne vom regasi.Nu i-am mai raspuns,dar eu sunt de parere ca daca tu nu esti aici langa mine in anii ce urmeaza nu cred ca ai ce cauta langa mine peste cativa ani. Mi-a zis ca am devenit rece,dar mie nu mi s-a parut,cred ca trebuia sa fie langa mine si sa ma ajute sa ma ridic si sa intretinem prietenia impreuna,dar ea a ales sa plece. I-am zis ca nu as fi dat-o pentru nimeni,pe cand ea m-a dat pe gratis. Cum ziceam,cand citeam si ascultam aceste vocale de la ea,nu plangeam,imi dadeau lacrimile si eram foarte trista si am sunat o prietena apropiata daca poate iesi cu mine afara sa stam si sa vorbim. Se facuse mai seara si nu puteam sa stau foarte mult,dar am discutat in timpul ce-l aveam. Am ajuns in locul ala si am vorbit(eu si prietena mea cea mai buna ne aveam in descriere pe instagaram una pe alta,dar de vreo saptamana a pus-o si pe fata de care am scris mai sus pe care am cunoscut-o recent)si in momentul ala intru la ea pe profil dar fara sa vreau,aveam intentia asta sa intru si cand am vazut am izbuncnit in plans. A sters reperele cu mine si din descriere, normal si pe langa asta a mai bagat inca o fata. Am simti ca intru in pamant. Dupa am mers mai incolo si am mai vorbit cu niste persoane si iar m-a apucat plansul. Eu si prietenii mei avem un grup pe mess si era si ea si ea facand parte din grupul nostru cu care ieseam afara samd si toti afland de chestia asta de mai devreme, au inceput sa isi dea cu parerea..si parerile lor nu erau prea bune. Toti au spus ca a gasit aceste motive,ca eu m-am schimbat si ca ea are problemele ei si ca vrea o pauza doar pentru ca a gasit alta prietena. Ea mereu imi spunea ca sunt foarte matura pentru varsta mea si ca nu gandesc ca ceilalti copii de varsta mea, dar ce s-a intamplat ma face sa cred ca aici, ea de 17, nu e asa matura in situatia asta,de ce? Pentru ca dupa ce a vazut toate mesajele de pe grupul de pe mess,a zis ca ar vrea sa repare,ca ii vine sa planga si ca ii pare rau, dar nu s-a gandit cat de trista am fost eu,eu cand plangeam ea era afara cu fetele si nu avea niciun stres si la cat m-am rugat de ea, ca sa nu se termine tot. I-am respectat alegerea, nu aveam incotro, dar nu o sa inteleg niciodata. Ea a fost prima mea prietena cea mai buna. Pe 10 sep anul asta, am facut un an de prietenie..acum. Va rog sa va dati cu parerea
Multumesc❤

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si care este problema?

Adica inteleg ca prietenii, un an de prietenie, bff si alte lucruri de genul. Si este frumos sa treci prin ele la varsta ta. Dar... realitatea nu este chiar asa. Nu o lua ca pe o descurajare sau ca pe un lucru rau. Dar tu ce te asteptai sa se intample? Putea sa fie oricine altcineva in locul ei sau in locul tau. Mai devreme sau mai tarziu, ea tot gasea un prieten pe undeva si incepea sa vorbeasca cu el ore intregi si sa se inteleaga bine. Doar nu te-ai astepta ca si atunci sa zica ca tot tu esti numarul unu.
Plus ca nu exista numarul 1, 2. si asa mai departe in astfel de lucruri. Exista doar persoane, care nu sunt pe locuri. Nu suntem obiecte.

De ce stai atat sa te rogi de ea? Lumea pleaca, lumea vine, face parte din progresul vietii. Da, ar fi frumos sa fie mereu asa, mereu sa ai langa tine persoanele apropiate si totate cele. Si asta o sa si ai, te asigur. Pentru ca aparent esti o persoana care tine la o prietenie adevarata si te felicit. Insa nu trebuie sa mai ai atatea asteptari de la persoanele din jur. Ai si tu viata ta, nu sta dupa cineva. O sa cresti, o sa iti faci alti prieteni, o sa treaca timpul si o sa razi de ce ai scris acum laughing (in sensul dragut), iti garantez asta.

Asa ca nu te descuraja, fa ceea ce faceai si pana acum. Doar o prietenie nu trebuie sa te opreasca de la nimic.

Indiferent ce parere iti dam noi aici, nu te ajuta, ea nu se "intoarce". Plus ca niciodata nu a plecat. Este pur si simplu ceva normal, fiecare decizie pe care o luam duce la altele si asa mai departe.

Multa bafta in continuare ^^

| Ineys a răspuns:

Ce-a facut? ieri 14 septembrie 2019? Am dormit eu prea mult? Vad ca suntem in 2020.

| Catrice a răspuns (pentru Ineys):

Ai hibernat in timp ce lumea moare de covid... ce omhee hee