| Saray a întrebat:

Nu credeam ca o sa fiu pusa in dilema(sa-i spun asa) in care trebuie sa aleg ce-mi spune inima sau ce-mi spune mintea.Credeam ca e usoara de facut alegerea dar nu e. Daca cititi o intrebare a mea anterioara spuneam ca m-am certat prin februarie cu un un bun prieten.Defapt singurul care a fost langa mine la inceput,cand mi-a fost greu, cand am avut nevoie de ajutor.Pe moment simteam doar nepasare, ura si din februarie pana in ziua de azi nu am mai vorbit.Culmea e ca suntem in aceeasi clasa, stam unul langa celalat pentru ca stam cate 4 in rand iar el sta langa mine.La inceput il ignoram complet cu toate ca era cam greu, incercam sa nu-l privesc.Am cazut in acelasi grup la sport(cu inca cativa prieteni)si am repetat mult.Atunci am vorbit foarte putin. Faza e ca de un timp incep sa-i simt lipsa,simt ca am nevoie de el, imi amintesc de tot ce ni s-a intamplat si vreau sa-i vorbesc.Asta imi spune sufletul.(noi ne-am mai certat de doua ori din prostii si in cele doua dati eu i-am vorbit prima).Dar am si eu orgoliul meu si mintea imi spune ca daca i-ar fi pasat de prietenia noastra mi-ar fi vorbit,ar fi incercat sa ne impacam, dar..nimic.Ne ignoram doar ca mie imi e din ce in ce mai greu.Parca e singurul care ma intelege si am nevoie de el doar ca orgoliul nu ma lasa.
Intrebarea e ce trebuie sa fac? Ce spune inima sau mintea?
Stiu ca poate o sa spuneti inima dar din cate vad lui nu prea i-a pasat de mine.Habar n-am ce pot face,daca o sa-i vorbesc pe internet, la scoala o sa-mi fie greu sa ma acomodez din nou si sa-i vorbesc si mai ales de asta el are o prietena super buna cu care sta mereu.Cativa prieteni au spus ca sunt impreuna cu toate ca el a spus ca nu ar fi cu ea.Nu e asta problema,problema e ca ea se baga, sta tot timpul cu el si nu cred ca as avea loc de ea.
Help me! Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Atunci ramai in orgoliul tau stupid si prostesc happy!

De parca pierdeti ceva daca socializati si discutati exact motivul framantarilor/suspinurilor voastre. Poate ca el chiar vrea sa-ti vorbeasca, insa vazandu-te indiferenta probabil te lasa sa-ti gasesit linistea o perioada.
Oricum, iubirea are prioritate in fata orgoliului ( chiar si intre prieteni/colegi...)

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar e destul de greu sa iei o decizie cu usurinta in asemenea cazuri complicate!
thinking
Sfatul meu(din moment ce tu esti fata el baiatul) este sa-l lasi pe el sa faca pasi inapoi si sa vada ce-a pierdut!
Baietii de obicei nu se simt asa afectati de despartiri(in sensul despartiri amicale -si nu numai) ca noi fetele-de obicei noi punem mai mult la suflet lucrurile!-asfel daca va face acei ''pasi inapoi'' inseamna ca inca ii mai pasa...
Totusi daca un amic(indiferent daca e fata sau baiat-nu sexul conteaza.)a tinut si inca mai tine la tine(indiferent de relatie-iubire, amicitie..nu conteaza) va incerca sa se apropie din nou de tine...mai ''subtil''-ca asa-s baietii(nu prea le place sa recunoasca ca au gresit )...
Tu mai incearca sa vorbesti cu el-incepand de la un ''ce faci'' pana la punctul in care el se va deschide din nou fata de tine...(daca vei avea cu cine!-daca NU atunci NU incerca sa fortezi lucrurile si lasa-l sa-si dea seama ca a gresit)-poate va trece putin timp, poate mult, poate clipa nu va veni niciodata...
Oricum ar fi insa situatia intodeauna un ''buna'', çeao ce faci'',''salut'' trebuie sa existe deoarece altfel totul va deveni RECE!

| Saray explică (pentru anonim_4396):

Eu ma gandesc ca daca timp de 3 luni in care nu ne-am vorbit cu toate ca statea 6 ore langa mine/5 zile pe saptamana putea face ceva.Doar ca nici nu vreau sa-l pierd.Era singurul care ma intelegea.Dar ma si gandesc ca el poate nici nu se gandeste la mine, ca a trecut peste si asta ma doare si mai tare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Saray):

In acest timp tu ai incercat sa vorbesti cu el?
Daca da ce anume i-ai spus?
Cum a reactionat?

| Saray explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am inceput nici o conversatie cu el.Eram mai multicolegi repetand pentru o activitate la scoala iar eu radeam si il priveam iar el s-a cam rusinat si tot imi spunea zambind sa nu ma mai uit la el ca nu poate explica.

| DiaAndra a răspuns:

Daca el e baiat si tu esti fata ar trebui sa vorbeasca el cu tine... daca nu o face inseamna ca nu merita prietenia ta. Si eu m-am certat cu cea mai buna prietena si sti ce mi-a spus: "Daca crezi ca vin la tine ca sa-mi cer scuze te inseli...nu regret nimic!" Si asta a fost ultima coversatie cu ea.Prin urmare : prietenii falsi nu te merita.Si acum ai ocazia sa-i vezi adevarata fata.

| Saray explică:

@DiaAndra si @VreauSaVborCatreStele opiniile voastre sunt total diferite, m-ati pus mai tare in ceata.
@VreauSaVborCatreStele prin faptul ca nu-mi vorbeste imi arata ca nu-i pasa de mine.Mie mi-a pasat cand am vorbit cu el dar el poate s-a invatat sa las de la mine si sa-i vorbesc. Vreau sa vad ca-i pasa.

| Gandila_Iulia_1990 a răspuns:

Daca lasi orgoliul sa te domine o sa suferi, sfatul meu : daca inima iti spune ca el este potrivit, el este, lasa orgoliul oh go on