| FizZAleX a întrebat:

Am 18 ani sunt clasa a 11 si iubesc o fata din clasa a 10 dar am tinut in mine pentru ca ea iubea un coleg din clasa care el pentru mine este ca un frate si din aceasta treaba am tinut. au stat impreuna pana in ziua de azi ( desigur s-au certat de multe ori) Ea cauta consolare la mine, adica eu cred ca sunt singurul cu care vorbeste despre problemea ei. Stiu 80% ca relatia lor s-a sfarsit, problema este ca nu stiu cum sa ii zic ca tin la ea, cand sa ii zic. SI nici nu vreau sa afle fostul ei ( prietenul meu) despre problema mea si chiar daca ar fi sa stam impreuna nu vreau sa afle. Ce ar trebui sa fac? Va rog ajutati-ma simt ca innebunesc mai ales cand o aud ca plange la telefon cand vorbesc cu ea si imi spune ca ii este foarte greu sa treaca peste dar chiar isi doreste sa il uite. Ea este o persoana foarte iubitoare daca ajungi la inima ei nu mai scapi, si sunt foarte sigur de acest lucru, Eu ca prieten al ei cand am o problema o intereseaza. Help me sad

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Pentru inceput, ai de facut 2 lucruri: 1.Contiua sa vorbesti cu ea si sa-i fii alaturi.
2.Da-i timp sa-l uite pe fostul ei prieten.

Acum, situatia e cam aiurea pentru ca ai mari șanse ca atunci cand o sa-i spui ca o placi, sa vrei sa o scoti la un suc, sau orice altceva, sa îți dea veșnica replica de "nu putem fi decat prieteni". Pentru toate astea, tu esti vinovat.
E ok sa vorbesti cu o fata și sa ii fii alaturi cand are probleme, dar nu cu foști prieteni sau actuali sau mai știu eu ce. Pentru asta are prietene, sa fie langa ea in momentele de genu. Tu, n-ai ce cauta in dramele ei de acest fel. (Doar daca nu cumva ești gay)

Daca vrei sa schimbi ceva, trebuie sa te pui pe treaba. Arata-i ca poti fi mai mult decât un prieten si ca tu esti cel de care are nevoie acum. Bate-i apropouri si las-o sa banuiasca ca o placi, iar la un moment dat, fa-o sa creada opusul. Joaca-te putin cu ea, tachineaz-o si complimenteaz-o cand nu se asteapta. Dar sa nu incepi cu "esti atat de frumoasa ca...cresc porcii", rezuma-te la chestii mici. Scoate-o in oras, la o plimbare sau la un suc. Îi zici simplu ca vrei s-o vezi, iar cand ajunge ii spui ca aveai chef sa vorbesti cu cineva. Ai rabdare si comporta-te cu ea ca si cu o viitoare iubita, nu prietena.
Bafta.

| FizZAleX explică (pentru LoveSleep):

Intr-un fel pe mine nu ma intereseaza trecutul ei dar nu ii pot spune ca nu ma intereseaza. Eu doar ascult si ii spun sa il lase impace. si cum a zis cel de mai jos m nu pot sa ii zic acum ca tin la ea pentru ca ar crede ca profit de ocazie.

2 răspunsuri:
| Veratu a răspuns:

In acest caz trebuie sa anticipezi tot ce se intampla intre prietenul tau si preitena ta, ce priviri au cand se vad pe strada.
Daca chiar nu mai sunt impreuna trebuie sa ai rabdare cu ea, sa ii treaca, nu ii poti zice direct ceea ce vrei, pentru ca o sa creada ca profiti de ea.
Ai rabdare si ajut-o cu tot ce poti iar totul o sa vina de la sine, si intr-o zi cu soare o sa ii spui ce ai pe suflet iar ia o sa te inteleaga.