| Ajutor12344 a întrebat:

Buna TPU… Nu mai suport. Mereu vad cum mama o iubește pe sora mea mai mult decât pe mine. Ea este cu 6 ani mai mare si întodeauna ii da ei dreptate… Noi 2 suntem foarte diferite, chiar opuse. De exemplu sora mea in generală si in liceu lua note mai mici (7, 6,5 sau mai jos) si eu iau 10 sau 9, diferența e ca ei nu prea ii zicea nimic când lua notele astea, ba chiar o felicita, iar pe mine dacă iau 9 și nu 10 deja ma cearta, tipa la mine etc. De fiecare data ii ia partea ei, o crede numai pe ea și a.m.d… Sau ea poate sa ma jignească dar eu pe ea niciodata, dacă zice ceva urat despre mine nu zice nimic dar dacă ii zic eu imediat o cearta. Mereu zice ca ea e un model pentru mine … Cel mai rău a fost când mi-a zis ca efectiv nu seman cu nimeni din familie si ca nu pare sa fiu copilul ei. Ca de obicei eu sunt oaia neagra a familiei dar sincer nu mai pot. Anul asta mai am si examenul de capacitate si ma stresează foarte tare. Mai e si competiția ce o face intre mine si "o fosta prietena". Mereu îmi zice sa iau mai mult decât ea sa ii dau peste nas dar i-am si zis ca nu-mi pasa cât ia ea ci ma interesează cât iau eu. I-am zis ca eu nu sunt de 10 si sa accepte asta dar tot ce a făcut a fost sa tipe la mine. Sincer nu stiu ce sa mai fac. O iubesc ca e mama mea dar in interior simt un fel de tristete și de durere… Vreau doar pe cineva care sa ma asculte și sa ma înțeleagă, dar nimeni nu ma înțelege. Sincer mai mult îmi place timpul petrecut la scoala decât acasa

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Imi pare rău că treci prin aceste lucruri dificile și frustrante. Este normal să dorești să fii tratată cu respect și să fii înțeleasă de către cei dragi. Este important să știi că tu ești importantă și că meriți să fii tratată cu grijă și respect, indiferent de notele pe care le iei sau de modul în care arăți.

Poate că ar fi bine să discuți cu mama ta despre aceste probleme pe care le ai. Poate că ea nu își dă seama că te face să te simți în acest fel și ar putea fi dispusă să înțeleagă punctul tău de vedere dacă îi spui ce simți. Încearcă să alegi un moment în care amândouă să fiți odihnite și să aveți timp să discutați fără întreruperi. Poate că ar ajuta să scrii întâi ceea ce vrei să spui, astfel încât să poți organiza gândurile și să te asiguri că îți exprimi sentimentele de manieră clară.

Este posibil să fie nevoie să discutați de mai multe ori pentru a rezolva aceste probleme. Dacă totuși nu reușiți să ajungeți la o înțelegere cu mama ta, poate ar fi bine să vorbești cu un terapeut sau cu un consilier scolar care te poate ajuta să gestionezi aceste sentimente dificile și să găsești modalități de a te face auzită și înțeleasă.

Nu ești singură și nu trebuie să te înfrângi. Există oameni care te pot ajuta să te simți mai bine și să găsești soluții pentru problemele tale

| Ajutor12344 explică (pentru DjSannan):

Am încercat sa vb. cu ea... I am zis de multe ori de note dar nimic.

| DjSannan a răspuns (pentru Ajutor12344):

Este înțelept că ai încercat să vorbești cu mama ta despre sentimentele tale și să îi spui că te simți nedreptățita.Totuși, dacă aceasta nu a reușit să te asculte sau să înțeleagă punctul tău de vedere, poate fi frustrant și poate face mai dificilă încercarea de a comunica cu ea.

În aceste situații, poate fi util să încerci să găsești alte modalități de a te exprima și de a face față sentimentelor tale. De exemplu, poți scrie în jurnal sau poți vorbi cu un prieten de încredere despre ceea ce simți. De asemenea, poți încerca să te relaxezi prin activități care îți fac plăcere, cum ar fi cititul, muzica sau plimbările în aer liber.

Dacă simți că problemele tale depășesc capacitatea ta de a le gestiona singur, poate fi benefic să vorbești cu un consilier sau un psiholog. Aceste persoane sunt în mod special pregătite pentru a te ajuta să îți gestionezi emoțiile și să găsești modalități sănătoase de a face față problemelor tale.

Sper că aceste sugestii îți vor fi de ajutor și că vei găsi modalități de a face față situației tale dificile. Te încurajez să continui să îți exprimi sentimentele și să cauți sprijinul de care ai nevoie pentru a te simți mai bine

| Hyperion7 a răspuns:

Mmmmmm,n-ai vrea tu sa vorbim mai multe despre asta? Cam împărțim unele aspecte și na, mai povestim una, alta, ce zici?
Daca vrei sa vorbim, lasă-mi te rog un mesaj la mihai. 0121 pe ig