| SmackER a întrebat:

Nu stiu ce s-a intamplat.Eu am lipsit 3 zile de la scoala pentru ca am fost bolnav.si cand m-am dus , la mate ,doamna ne-a dat un test fulger.si eu n-am stiut de el pentru ca nu m-a anuntat nici un coleg .si am luat 6...Nu stiu cum sa ii spun mamei...De obicei am numai 9 si 10,sunt la olimpiada de matematica faza pe judet.Ma puteti ajuta?Vreau sa spun ca mama se supara si daca iau 8 straight face.

4 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

Ii spui exact ce ne-ai spus si noua:nu aveai de unde sa stii ca vei da test din moment ce niciun coleg nu te-a anuntat.Ii promiti ca vei invata mai mult la mate astfel incat sa-ti indrepti nota de 6:*happy. Puteai sa-i spui si tu profului ca nu ai fost la scoala ca ai fost bolnav si poate te asculta sau iti dadea lucrare in alta zi:p
In legatura cu mama ta,nu cred ca se va supara,si daca da ii va trece oricumhappy.Ar fii bine sa-i spui cat mai curand ca sa nu afle din alta partewinkingToata lumea are cate o nota mica, asta e, se mai intamplabatting eyelashes

| abubusd a răspuns:

As vrea sa mentionez faptul ca idea unui test fulger este sa te ia prin surprindere... acestea sunt singurele teste care arata ce sti de fapt, nu cele la care studiezi pe rupte pentru nota.

Te duci la ea si ii spui ca ai luat 6 pentru ca nu ai stiut ca ai test si ca nu ai stiut ce sa inveti (desi, dupa cum am spus mai sus, ar fi trebuit sa stii, mai ales daca spui ca te-ai dus la olimpiada la mate...LOL). Succes! big grin

| ElenaBa a răspuns:

Salut. La mine ca situatia la fel, la scoala iau doar note de 10 si 9 si la olimpiade plec (chiar si iau locuri ) dar daca odata a o nota mai mica, ai mei se supara. Dar eu mereu le spun, chiar in ziua cind am primit nota, deoarece daca la o adunare de parinti maa v-a afla de la altii va fi mai rau. Spune mamei ca nu te-a anuntat colegii ca vei avea test si de genul acesta. Mai bine spune tu. FUNDA

| Moise_Cristy_1997 a răspuns:

Eu sunt destul de bun si am luat doar premiul intai dar in clasa a 7 a ma intrecut o fata si aveam media 9.72 si diriga a zis:" lasa sa mai ia si altu premiul intai ca tu ai tot luat" cand a venit mama si a vazut ca eu am luat premiul 2 era sa intru eu in pamant de rusinestraight face spune-i adevaru si gata.sall