| Victoria122 a întrebat:

Am dat un test la matematica si nu am stiut aproape nimic. Eu de obicei iau note de 8-9 la mate dar la acest test cred ca o sa iau 4. Ce sa fac? Cum sa ii spun mamei mele?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De spus nu știi cum să spui ( adică să vorbești).
De scris scrii cum scrii ( adică prost).
Ba e „i-au " ba e „iau".
Deci, la română prost, la matematică și mai prost.
Nu știu cînd va veni „victoria „ și pe strada ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ii spui cam asa:
-Mama, am dat un test la matematica si nu ma pregateisem, asa ca, am luat 4.
Promit sa invat pe rupte si sa-mi corectez nota, ca sa imi ridic media.
Te rog mult, nu te supara pe mine, nu voi mai repeta povestea si voi invata zilnic, ca sa nu mai iau note mici.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine nu ii mai spui ca nu ttebuie sa stie ea chiar tot.

| Legion7X a răspuns:

Păi cum vine asta iei 8 și 9 apoi la alt test iei 4?
Ori ești de 8 or de 4?
Pentru un 8 trebuie să le ai nu glumă.
Umpli 2 table la o problemă uneori chiar și pe a 3-a bineînțeles după ce ai șters-o pe a doua.
Mie greu să cred că vei lua 4 dacă ai început cu opturii.

Adică merg pe o psihologie. matematica nu se memorează în 2, 3 zile să o înveți, aici este vorba de creier.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Spune-i adevarul.

| Kate78 a răspuns:

Nu ai de unde să ști că vei lua 4 dacă încă nu ți-a adus profesoara testul. Dacă e așa, îi spui simplu că nu ai știut, că nu ai înțeles lecția și gata.