| GsMihail a întrebat:

Nu stiu cum dar in ultima vreme cam vreau sa mor (sa ma sinucid) am mai incercat de vreo 2 ori si nu mi-a iesit. Odata voiam sa imi tai venele cu o lama dar nu era destul de ascutita (m-am taiat putin dar cand am vazut sangele mi-s-a facut frica si am lasat-o) apoi am vrut sa iau o supradoza de paracetamol si nu a prea mers. Vreau sa fac asta din urmatoarele motive:
1. Am anxietate si imi este foarte greu cu boala

2.Sunt mega anti-social si rusinos

3.Decand m-am mutat la alta scoala sunt in depresie

4.Toata lumea ma bate ma jigneste la scoala (dar am note foarte bune)

5.Din toata scoala am doar un prieten care 100% nu va mai fi prieten cu mine deoarece nu am vorbit toata vacanta la telefon (are o boala sa raspund la telefon) si nu pot vorbi cu el nici prin mesaje pe tema asta deoarece sunt rusinos rau

6.Sunt in depresie si sunt strestat

7.Nu mai pot sa scap de dependenta de alcol si de tigari
Eu unul cred ca nu pot rezolva problemele astea! Intrebarea este:
Cum fac sa mor incet si nedureros?

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Din start problema ta e pusa gresit. Tu trebuie sa privesti dincolo de aceste limite ale tale (rusine, timiditate...etc). Ia-ti din minte ideea de sinucidere. Eu am fost (si inca sunt, cu anumite intensitati) o persoana timida si rusinoasa. Am fost batjocorit si eu de unii si de altii. Am incercat sa daram aceste prejudecati si sa nu ma mai intereseze ce spun altii despre mine. Asta trebuie sa faci si tu. De asemenea, poti sta de vorba cu un psiholog, pentru ca iti va oferi foarte multe alternative si chestii faine. In momentul in care ai in minte ganduri negative, nu vei putea niciodata sa faci pasi inainte, spre pozitivism si optimism. Esti o persoana interesanta, ai note foarte bune (eu nu am avut note foarte bune) si poti fi mai mult decat esti doar daca VREI! Asa ca nu renunta. Succes!

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Sinuciderea nu este o soluție.
Gândește-te că toate au o rezolvare, te-ai gândit că ar fi cazul să apelezi la un psiholog?

| Sofer a răspuns:

Lasa rusinea si fii barbat. Integreazate, vorbeste cu oameni din jurul tau ca nu te mananca nimeni. De asta te bate lumea ca te vad asa mai ciudat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| MPersephone a răspuns:

Ai lipsa de atentie. Asta e problema ta adevarata.
Sa mori incet implica durere, oricum. Sinuciderea e pentru cei slabi, dar avand in vedere ca ti-e frica de durere, stim deja ca esti slab. Problemele astea pe care tu le ai trec cu varsta, crede-ma. Nici eu nu am crezut, dar fac tot posibilul in fiecare zi sa imi imbunatatesc starea. Am incetat sa stau, sa ma plang de mila si sa caut atentie. Poate e timpul sa privesti lucrurile din alt unghi, micutu'.
De nu, suporta deja durerea.

Răspuns utilizator avertizat
| MPersephone a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Eu am spus in comentariul meu ca in fiecare zi am incercat sa imi imbunatatesc starea. Cred ca am avut motive. Daca nu poti citi printre randuri, atunci e problema ta. Idee nu ai prin ce iad eu am fostwinking

| MPersephone a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Oamenii devin duri cu un motiv.

| AndaAlexandra a răspuns:

Nu ești nici primul și nici ultimul care trece prin probleme de genul asta. Ceilalți cum au reușit să treacă peste? Sunt sigură că ești mult mai puternic decât lași să pară.
Viața te doboară, așa e ea... Viața înseamnă un război continuu. Din păcate, multi ducem acest război nu cu viața ci cu noi înșine și de cele mai multe ori singuri. Fii un luptător. Capul sus.
Viața nu are telecomanda. Ridica-te și schimb-o cum vrei tu.

| Francoblanco5 a răspuns:

Fii atent la mine. Nu mai asculta aberatiile celor de aici. Depresia, anxietatea sau starile de nervozitate de lungă durată se datorează dezechilibrului hormonal. Corpul nostru este un conglomerat de substante chimice. La tine, ca la toți oamenii in depresie, nivelul dopaminei si seretoninei e foarte scazut. Aici e vorba de un dezechilibru hormonal. Uite si solutia. Poti merge la farmacie si sa cumperi 5HTP. Asa se numeste produsul/suplimentulalimentar. Te va ajuta sa-ti inbunatatesti dispozitia cu 30/40 %. Nu e nevoie de prescriptie medicala. 5htp-ul ajuta la secretia de seretonina. Sa nu iei mai mult decat iti recomanda farnacistul. Asta dupa ce-i explici motivul pentru care-l cumperi. Acest produs e un anti-depresiv, dar care are efecte adverse putine spre deloc. De aceea nu ai nevoie de retetă. O alta solutie ar fi uleiul CBD. Gasesti online si in Romania. E ulei din cannabis. E legal, fiindca concentratia de thc e foarte mica. Aceasta varianta e mai costisitoare, dar iti va creste dispozitia pană la 70/80 %, adica vei fi capabil sa duci o viata ca oricare alt om. Daca alegi una dintre variantele de mai sus, renunta la alcool definitiv, altfel nu vei rezolva nimic.

Nu prea stiu ce sa zic despre faptul ca vrei sa te sinucizi. E dreptul tău până la urmă să crezi ce vrei despre viata/moarte/depresie Se pare că "Creatorul" ne-a inzestrat cu liberul-arbitru. Putem alege să fim ceea ce vrem sa fim sau să nu fim "deloc". Dar ar trebui să reflectezi foarte adanc asupra unei decizii de acest fel. De exemplu, ce te face să crezi că moartea te va scăpa de suferintă? Ce-i drept, nu poti stii sigur dacă după moarte constiinta ta va mai exista sau nu. Sau dacă vei lua cu tine suferinta...sau nu. O idee mai inteleapta ar fi să intelegi ceea ce se intampla cu tine. Să reflectezi atât asupra vietii cat si asupra morții. Eu am fost unde esti tu acum. Si am ales să înțeleg. Asta îți recomand! Alegerea mea m-a dus departe.

Cuvintele cheie pentru. a intelege sunt: Reflectare, Contemplare, introspecție.