| RobertLolza a întrebat:

Nu stiu la ce profil sa ma duc ( la liceu ma refer) ce imi recomandati pentru mine? Stau in Bucuresti sect4, in clasa a 5-a am avut media 9.56 in clasa a 6-a 9.21 acum sunt in a 7-a cred ca o sa imi iasa tot 9 si ceva orcium peste 30 si in a 8-a... nu stiu cred ca 9. Imi place si stiu foarte mult Engleza si Romana, la mate cam scartaii ( cam nu stiu nimic ) si in rest ma mai descurc bine la fizica si cam atat. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Cynthia13 a răspuns:

Salut! Si eu sunt din Bucuresti si acum sunt clasa a 9-ahappy.Iti recomand profilul de stiinte sociale, deoaree vad ca-ti place engleza si romana.La stiinte sociale dai teza la engleza, romana, logica si geografie/istorie.Eu sunt la Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza din sectorul 3 la profilul de stiinte sociale.Am pe saptamana 2 ore de mate(si nu se da bacu la mate:X), 3 ore de engleza plus una de optional, o ora de chimie, 2 de fizica, una de biologie, 2 franceza, 2 logca, 4 rom, 2 geogra, 2 istorie.Aaa si in clasa a 9-a la stiinte sociale faci logica, in a 10-a faci psihologie, in a 11-a economie si in a 12-a filozofie.Si profilul de filologie e bun, dar daca nu-ti place latina.se da teza la latina,si mi se pare ca se da si bacu la mate... Poti incerca si la economic, dar acolo se face si mate, dar mai usor.De la profilul de stiinte sociale poti sa te faci psiholog,avocat, etc(altele nu mai stiulaughing ).
Cred ca ti s-ar potrivi acest profil de stiinte sociale deoarece programa la mate e foarte simplificata, si din clasa a 11-a nu mai faci deloc matehappy. Totusi sa stii ca la mate -info(daca hotarasti sa te duci acolo),e foarte greu,mai ales informaticasad,eu am prieteni in acelasi liceu cu mine,dar la mate-info,le da ff multe teme, mai ales la mate, deja a inceput scoala si ei au ff multe teste.Totusi,alegerea este a ta! Cine stie,poate incepe sa-ti placa matematicahappy. Daca nu,uite niste licee bune:Matei Basarab,Cuza,Creanga, Spiru, Hasdeu.au o medie de admitere acceptabila:eu la Cuza am intrat cu 8, 86(mi-a scazut media cu mult din cauza examenului la mate), la basarab la fel sunt mediile.anul acesta au crescut mediile de admitere cu aproape jumatate de punct.
Totusi, mult noroc la invatatura si sper sa intri la un liceu bun, pe placul tau.PS:Ai grija cum vei completa lista cu liceele, pune macar 50 de optiuni(crede-ma), daca pui doar 10 de exemplu si la acel liceu la care vrei si tu opteaza mult copii cu medii mari, si tu nu intri te repartizeaza la grupuri scolarestraight face deci, ai grija:*.Byehappy

2 răspunsuri:
| Miriam9 a răspuns:

Du-te la SS (stiinte sociale)winkingcel mai cautatwinkingai medie mare

| Marys_6008 a răspuns:

Pai eu pentru media ta...hmm.Caragiale,Neculce.pentru ca trebuie sa iei in considerare si examenele pe care le vei da...dar daca tot zici ca te pricepi mai mult la romana decat la mate. parerea mea e ca ar trebui sa te duci pe profil de filologie.acolo cam 1-2 ore de mate pe saptamana restul romana si alte materiibig grin Fundaapuppy dog eyes?