| MariusSixx a întrebat:

Numele meu este Marius si am 14 ani. Am o mica problema. Eu si verisoara mea am devenit foarte apropiati de cand a intrat in clasa a 5-a. In ultimul timp am observat ca se comporta altfel. Eu as crede ca i-a venit ciclul dar nu pot fii sigur. As vrea sa stiu cum imi pot da seama daca i-a venit si cum as putea sa o ajut. Am vazut ca multe fete spun sa o las in pace dar ea fiind mica si l-a inceput mama mi-a spus ca daca i-a venit o pot ajuta sa treaca mai usor.

Observatii: Dimineata noi mai mergem cateodata impreuna. Dupa ce ajungem putin mai departe mai ales cand trecem strada ma i-a de mana si ma tine destul de strans, iar cand trece un barbat pe langa noi ea se apropie din ce in ce mai tare de mine si cateodata chiar se lipeste de mine. Este nervoasa, stresata si nu ii mai convine nimic. Am vorbit cu ea si am intrebat-o daca are probleme in clasa sau emotionale si a zis ca nu.

Am vorbit si cu diriginta ei si a zis ca sta desori cu fetele dar este usor jenata si mai ales cand baietii vin la ea la banca se enerveaza si le spune sa plece.

Cum imi pot da seama daca este la ciclu si cum o pot ajuta? Dupa sfaturile mamei ar trebui sa stau langa ea mai des si sa o ajut dar am nevoia si de parerea voastra.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai important este sa nu incerci sa-ti dai seama si mai ales sa nu-ti dai seama, ci sa o tratezi normal in toate zilele. menstruatia este un lucru normal care nu le da deloc problemele fetelor si care nu aduce nici o manifestare speciala. totusi, este ceva intim si fiecare femeie in parte tine acest moment pentru ea. In afara de mama ei acum si sotul ei mai tarziu, nimeni nu e cazul sa stie cand este la emnstruatie. O face sa se simta prost tocmai studiul tau asupra ei, faptul ca esti atat de curios (chiar daca din motive bune) si ii distrugi intimitatea. Comporta-te normal si frumos in fiecare zi a lunii, fara sa te gandesti niciodata, nici o secunda la menstruatia ei si asa o vei ajuta cu adevarat

| CVane a răspuns:

Cauta in ghiozdan la ea vezi daca are tampoane *trollface*

Nu serios incearca, majoritatea fetelor de la mine din clasa au asa ceva la ele.

| MariusSixx explică (pentru CVane):

Esti baiat?

| CVane a răspuns (pentru MariusSixx):

Da,why?

| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Nu stiu ce sa iti zic despre faza cu ciclul.
Nu iti zic sa te uiti la chilotii ei,daca la asta te astepti =]]
Fii serios. Stiu ca tu vrei sa o ajuti,dar de chestia cu "ciclul" mai bine se ocupa mama ta,mama ei.
O poti ajuta prin felul tau de afi,vorbeste cu ea.
Poate a avut probleme cu barbatii/baietii de spui ca devine din ce in ce mai nervoasa cand trece unul pe langa ea.
Nu stiu ce iti pot spune.
Vorbeste cu ea, dar nu trebuie sa stii tu ca baiat daca i-a venit sau nu.
Daca sunteti verisori, poate te iubeste mult...
Apropo, multi inainte, succes cu problema...
Sper ca te-am ajutat. Pa.

| mariutatha a răspuns:

Vorbeste cu ea, spune-i ca vrei sa o ajuti. Daca nu merge cred ca ar trebui sa vorbesti cu cea mai buna prietena a ei.